20:18 laupäev, 24.10.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaKülad
  Kahala küla

Kahala küla asub Harju maakonnas Kuusalu vallas vana Tallinna-Narva maantee ääres, Loo jõe keskjooksul Kahala järvest edelas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil oli külas 113 elanikku. 1. jaanuaril 2010. a. oli elanikke 116.

Taani hindamisraamat" kinnitab, et asustus Lahemaal paiknes kolmes asustusrühmas: Kahala, Vihula ning Loobu-Kõrveküla. Kõige tihedam neist oli Kahala asustusrühm. Sinna kuulusid Kahala, Kalamäe, Kullava ja Uuri küla.

Kahala nimi on "Taani hindamisraamatus" kirjutatud kujul Kaial, ürikutes esineb 1259. aastal Kaial, ürikutes esineb 1259. aastal Kaele, 1290. aastal Kaile, 15.-16. sajandil Kayel, alates 17. sajandist Kahall, Kahhal, Kahala. On väga võimalik, et Kahala tuleneb isikunimest, - la on ürgvana kohanimesid tuletav tagaliide, mis tavaliselt liitunud isikunimele. Ja 13.-16. sajandi dokumentides tulevad ette isikunimed Kage, Kayo, Kayo, Key, Kay. Kahala külal oli "Taani hindamisraamatu" järgi 21 adramaad. See oli suhteliselt suur küla. Arvatavasti elas Kahalas ka 21 peret. Seda lubab oletada talude arv hilisemast ajast: 1684. a. 21 ja 1837. a. 20 peret. 1637. a., kui 20 adramaast oli asustatud 14, oli külas 15 peret.

Arhitektuurimälestisena pälvib tähelepanu Kahala postijaamahoone.

Kahala järv (pindala 346 ha, suurim sügavus 2,8 m) asub Kuusalu ja Kolga vahelisel maa-alal paelava serva lähedases nõos lagedate puisniitude ja karjamaade keskel. Harju maakonna suurim järv. Järve idapoolsel küljel, Kolga - Leesi tee lähedal on endine Uuri koolimaja. Siin asutati 1864. a. kolga kaheksaklassiline ministeeriumikool, mis oli esimeseks kooliks Kuusalu kihelkonnas. Järve idakaldale jääb looduskaitsealune Alu mets, kirdesse Hiiemets.

Kahala kivikalmed (kivikangrud) (I aastatuhande esimene pool e. m. a.) jäävad Kahala järve edelaserva. Need on kivikirstkalmed.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee