19:17 laupäev, 22.02.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaKülad
  Naissaare küla

Naissaare küla asub Harju maakonnas Viimsi vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 5 elanikku.

Tallinna lahe suudmes asuvast Naissaarest (17,9 ruutkilomeetrit) näeme algul vaid okasmetsa tumedat viirgu. Saare kõrgemas keskosas asus juba keskajal tuntud “Taani kuninga aed”, kus keegi ei tohtinud puid raiuda. See kaitse all olev mets oli tähiseks laevnikele, kes Naissaare- Mäkiluoto - Porkkala joonel ületasid Soome lahe tema kitsamas kohas. Nii oli Naissaar tähtsaks mereteede sõlmeks ja tuntud meresõitjatele juba iidsest ajast peale. Seetõttu kirjutavad vanad autorid (Adam Breemenist jt) juba 11. sajandist alates “Naiste maast” (Terra Feminarum ehk Amazonia) ja selle lähedal asuvast Eestimaast. Järelikult olid need autorid saanud teateid meremeestelt, kellele Naissaar mereteede sõlmena oli hästi tuntud ja kes Eestimaale viitasid alles Naissaare kaudu.

Tänapäeval orienteeruvad laevad 49 m kõrguse tuletorni järgi, mis rajati Naissaare põhjatipule 1960. a. II maailmasõjas hävinud 38 meetri kõrguse silindrilise paekivitorni (1849) asemele.

Naissaarel väärib vaatamist suur rändrahn, nn Tulekivi ehk Põlendiku kivi (ümbermõõt 26 m, kõrgus 4 m). Kivi on oma nime saanud sellest, et ta ümbruses on kunagi mets põlenud, mis mõnevõrra kahjustas ka hiidrahnu.

Naissaarel Lõunakülas on sündinud maailmakuulus optik ja uue teleskoobisüsteemi rajaja Bernhard Schmidt (1879-1935). Teadlase sünnimajale asetati 1961. a. mälestustahvel.

Naissaare kants (`tähekujuline kants`) rajati fortifikatsiooniinsener polkovnik L. J. Lubarace`i projekti järgi 1727 Lõunakülasse ülesandega hoida tule all laevateed Suurupi ja Naissaare vahel. (Samas paigas oli juba 1705 primitiivne patareipositsioon). Tallinna täiendaval kindlustamisel 1760. aastani kantse laiendati. Viienurkne vallkindlustus koos bastionidevaheliste raveliinidega oli ümbritsetud sügava kuiva vallikraaviga. Üheaegselt nimetatuga ehitati veel kaks kantsi: Väike-Paljassaare lõunaotsa ning Miiduranda (mõlemad hävinud).


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee