18:59 laupäev, 22.02.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaKülad
  Oru küla

Oru küla asub Harju maakonnas Kose vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 399 inimest.

Oru küla on esmakordselt mainitud 1241. a. (Orkae). 17. sajandi algul rajatud Oru mõisas asutati 1827. a. lambakasvatuse edendamiseks meriino lammaste kasvandus.

Vaatamisväärsed on Oru mõisahoone ja park.

Oru park, mis varem oli küllaltki liigirohke, sai tugevasti kannatada 1967. a. augustitormis. Mõisahoone ees tiigi kaldal kasvab kaks iidset pärna (ümbermõõt 4,2 ja 3,9 m, kõrgus mõlemal umbes 25 m). Umbes 0,5 km pargi idaservast põhja poole jääb suur ohvrikivi, millel on üle kümne lohu.

Oru vallakooli mainitakse aastal 1835 (külakoolina 1798). Oru vallakoolis töötas aastail 1902 - 1903 kirjanik Jakob Mändmets. Vallakooli hoone asub Oru keskusest 1,5 km Kolu pool, teest paremal, muistse Kämla küla piiril nn. Kalmude männikus. Männiku läheduses toimunud Põhjasõja ajal lahing. Nime saanud männik langenud rootslaste kalmude järgi.

Hiie pere juurest 200-300 m vasakul, teisel pool maanteed on muistne hiiekoht ohvriallikaga. Muistend pajatab, et siin vulisenud allikas elutsenud konn, kes murdnud sõdureid. Hiiekoha lähistel on avastatud muinasasulapaiga jälgi.

Orust Kolu pool on paremat kätt maantee ääres umbes 1,5 km pikkusel maa-alal muistse Kämbla (Kimmole) küla asupaik. Kämbla küla lähistel toimus 1343. a. lahing ülestõusnud talupoegade ja orduvägede vahel. Kroonika kirjutab, et ordumeister, kes Paidest ruttas appi sissepiiratud Tallinnale, jäi laagrisse Kämbla külasse, et siin vägesid koondada. 11. mail 1343, pühapäeva varahommikul, ründas orduvägesid 200 eestlast, pärastpoole läks lahingusse veel 100-meheline eestlaste grupp. Eestlased kaotasid lahingu, ohvreid oli palju. Kiiresti koguti aga uus väesalk, et anda löök Põltsamaa foogti väele, kes asus Kanaveres, umbes 3,5 km Kämblast ida pool.
VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee