19:15 laupäev, 22.02.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaKülad
  Padise küla

Padise küla asub Harju maakonnas Padise vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 420 elanikku.

Padise nime on kuulsaks teinud Padise klooster, mis on asutatud 14. sajandi algul. Mungad-tsistertslased asusid siia pärast 1305. aastat, kui neile kuulunud Dünamünde kloostri Daugava suudmes ostis ära Liivi ordu. Aastal 1317 alustati kivihoonete püstitamist, mis vastavalt Taani kuninga Erik Menvedi korraldusele pidid olema kindlustatud. Eesti talupoegade ülestõusu ajal 1343 klooster hävitati ja mungad, kellel eestlaste sõnade järgi “olnud küllalt süüd”, löödi surnuks. Pärast ülestõusu mahasurumist alustati uue kindluskloostri ehitamist.
1622. a. Padise läänistati Riia linnusekrahvile Thomas v. Rammile.
Padise klooster etendas tähtsat osa Liivi sõja ajal Liivimaa pärast peetud võitlustes. Hiljem kasutasid Padise mõisa omanikud kloostrit elamuna. 1766. a. klooster põles ja sellest ajast saadik on varemeis.
Alates 1936. aastast (vaheaegadega) on kloostri varemeid konserveeritud.

Pärast tulekahju hakati kloostri territooriumile (kloostrist ida poole) mõisahoonet ehitama. Ehitusmaterjali saadi kivide näol kloostri varemetest.
Kaitse alla on võetud ka kõrvalhooned ja park.

Padise kloostri varemetest umbes 0,5 km lõuna pool asetseb muistne eestlaste linnus Padise linnamägi - (Vana-Linnamägi).
Linnust on kasutatud tugipunktina keskmisel ja nooremal rauaajal.

Tallinn-Haapsalu maantee ääres kasvab Kloostri vahtkonnas suur põline mänd (ümbermõõt 4,3 m).

Samuti maantee ääres kasvas kaks palsamipaplit, nn Peetri paplid, kuna nende all olevat Peeter I einestanud. Puud on kõrge ea tõttu hävinud.

Padise lähedal asub end. Metsapere talu, mis rahvapärimuste järgi kuulus Ed. Bornhöhe jutustuse “Tasuja” kangelasele Vahurile ning ta järeltulijaile Tambetile ja Jaanusele. Siin on tegemist teose sündmustiku projekteerimisega tänapäeva olustikku, sest Bornhöhe “Tasuja” baseerub kirjaniku vabal fantaasial, osalt ka kirjanduslikel eeskujudel. Küll aga on Bornhöhe ise selles talus viibinud ning on mõningaid siit saadud muljeid oma jutustuses kasutanud.


 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee