21:58 laupäev, 31.10.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaKülad
  Saula küla

Saula küla asub Harju maakonnas Kose vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 106 inimest.

Saula kohal ületab Tallinn-Tartu maantee Pirita jõe, mis voolab siin metsaga kaetud orundis. Saula silla lähedal, umbes 200 m kaugusel Tallinn-Tartu maanteest asuvad Pirita jõe kaldal looduslikult ilusad Saula Siniallikad.

Saula Siniallikad on kaunimaid siniallikaid Eestis: kristallselge allikavesi, looklev Pirita jõgi, kõrgel kaldaveerul põline kuusemets.
Allikaid on kolm, nende kogupindala ulatub 700 ruutmeetrini. Igal allikal on erinev värvitoon (sinine, valge, mustjas), mida põhjustab põhjapinnase värvivarjund ning valguse peegeldumine allika põhjas hõljuvatelt liivaosakestelt läbi täiesti selge veekihi.
Maanteele kõige lähemal on Ohvriallikas (läbimõõt 12-13 m, sügavus 3-4 m). selle allika vesi on rohekassinine. Allikast voolab välja oja. Teine allikas asub esimesest umbes 20 m eemal ja on ovaalse kujuga (läbimõõt 12-20 m, sügavus kuni 2 m). Mõlema allika vees on rohkesti vee "üleskeemise" kohti, nn. grifoone. Kolmas allikas kujutab endast teisest allikast väljavoolava oja laiendit, vee sügavus on umbes 0,5 m. Allika põhjas leidub üksikuid väikesi grifoone, üldiselt on aga põhi mudane, mistõttu vesi on mustja värvusega. Saula Siniallikad on tõusuallikad.
Saula ohvriallikad on ammusest ajast tuntud. M. J. Eisen teab kirjutada, et selle allika "vesi silmi arstida ja muudegi haiguste puhul mõnusaks arstirohuks olla. Muidugi mõista ei tohi arstimise korral hõbevalge puududa."
Rahvajutu järgi viinud allikate juurest Kose-Uuemõisa häärberini kaseallee, üle allikate aga olnud sild.

Lisaks allikatele on Saulas tüseda kultuurkihiga muinasasulakoht, mille vanimad leiud (kulunud kantidega jahvekivid) pärinevad meie ajaarvamise eelsest I aastatuhandest.
Ümbruskonnas on kaitse alla võetud ka mitu väikeselohulist kultusekivi.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee