03:25 reede, 30.10.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaKülad
  Valkla küla

Valkla küla asub Harju maakonnas Kuusalu vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas siin 671 inimest. 1. jaanuaril 2010. a. oli elanikke 538.

Valkla küla mainitakse esmakordselt kirjalikes allikais 1241. a. (Uvalkal) kui Kuusalu ümbruse, mõnedel andmetel isegi Rävala maakonna suurima külana. Tol ajal oli seal ka mõisamajand, arvatavasti Eesti esimesi. Hilisem Valkla mõis (Wallküll) rajati aastal 1627 külalt võetud maale. Lisaks mõisahoonele on vaatamisväärsed veel Valkla kõrtsihoone koos kivisillaga ( 18. saj.).
1937. a. satuti Salmistu külast lääne pool Valkla suvituskohas mererannal muistsele matusepaigale, mis kaevamisel (1937, O. Saadre) osutus skandinaaviapäraseks 3.-4. sajandi bautakivikalmistuks, nagu nimetatakse omapäraseid kivisammastega tähistatud kalmeid. Avastati 4 maa-alust hauda. Üks neist oli ümbritsetud ringis kividega, kolme ülejäänut aga tähistasid 108-145 cm kõrgused kivisambad, mis ulatusid 30-38 cm maapinnale. Kuna hauapanused (ehtenõel, sõrmused, noad, naaskel) kujutasid endast tavalisi Baltimaade vanema rauaaja leide, siis on arvatud (A. Vassar), et kalmistu kuulus Valkla ümbruse meresõitjatele, kes selle kalmevormi on üle võtnud Kesk-Rootsist.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee