03:12 reede, 30.10.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaKülad
  Vaskjala küla

Vaskjala küla asub Harju maakonnas Rae vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas Vaskjala külas 276 inimest.

Vaskjala külast on esimesed teated aastast 1241 (Waskael). Küla juures oli taollal Taani kuninga mõis ( Curia domini regis ), mis arvatavasti Jüriöö ülestõusu ajal hävitati.

Arheoloogiliste leidude poolest on Vaskjala küla Tallinna ümbruse üks rikkamaid. Vaskjala muinasasulapaik (II aastatuhande teine pool e. m. a.) asub Pirita jõe mõlemal kaldal: ida pool - silla ja Esku pere vahel Lubjaaugu mäel, lääne pool - Laiba ja Kiivita pere vahel. Siit on leitud kaks varreauguga kivikirvest ja nn. Konnakraavi aiast esimene siitkandist pärinev tiigel. Kääbaste mäel asuv kivikalme oli kasutusel I aastatuhande esimesest poolest kuni II aastatuhande alguseni. Kivikalme jääb maanteest 0,5 km paremale, Esku pere lähedale.

Jüri kirikust 2 km lõuna poole asub Pirita jõel Vaskjala sild. Kuigi esimene aasta ringi püsiv sild ehitati siia 1920-ndate aastate alguses on siin ajutine, suveks ehitatav sild olnud kasutusel sajandeid.
Silla kohta on tekkinud ilus legend Vaskjala silla piigast, kes käinud end kuuvalgel silla juures jões pesemas. Kuule meeldis tütarlapse kasinus ja kabedus ning ta armunud neiusse nii sügavalt, et võtnud ta üles enda juurde. Piiga elavat Kuul veel nüüdki, kuid temagi elus olevat nukrusehetki, mil ta oma näo peab katma tumeda looriga.

Vaskjala paisjärv asub Pirita jõel, Vaskjala sillast ülespoole (pindala 84,5 ha, sügavus 2-3 m). Paisjärv tekkis 1971. a. seoses 8 m kõrguse paisu ehitamisega. Vaskjala paisjärvest algab Pirita-Ülemiste kanal, mille pikkus on 12 km.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee