02:41 reede, 30.10.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaKülad
  Vihterpalu küla

Vihterpalu küla asub Harju maakonnas Padise vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 58 inimest.
Külast voolab läbi Vihterpalu jõgi (pikkus 45 km).

Vihterpalu küla on mainitud esmakordselt 1402. a. (Wichterpalo) rootslaste külani. Siinset rannikut asustasid rootslased kuni 1944. aastani.

Tähelepanu väärib Vihterpalu mõis. Koos Padise mõisa ja Suur-Pakri saarega läänistati 1622. a. Vihterpalu Riia toomhärrale Th. v. Rammile. Selle suguvõsa valdusesse kuulus mõis kuni 1919. aastani. Mõisasüdames oli 17.-18. sajandil valdavalt puithoonestus. Tänaseni säilinud kahel pool Vihterpalu jõge asunud ansambel ehitati 19.-20. sajandil.

Harju maakonna läänepoolseim nurk - Vihterpalu - on hõredasti asustatud suurte soode, rabade ja nõmmede ala. Rannik on madal, palistatud rannavallidest ja luiteahelikest, millel paikneb kalurikülasid. Keila-Nõva maantee ümbruses on maapind kohati kõrgem, pinnas viljakam ja asustus seetõttu tihedam. Kaugemal sisemaal esinevad ulatuslikud soostunud puisniidud, sood ja rabad üksikute järvedega. Eriti ulatuslik on Suursoo, millest umbes pool jääb Haapsalu maakonna piiridesse.

Mitmeti huvitav on Tänavjärv ning selle ümbrus. Järv on ida-Lääne suunas piklik, võrdlemisi suur (136,9 ha), kuid madal (suurim sügavus ainult 2,5 m). Ümberringi on järv enamasti piiratud rabadest; ainult kaldal on kitsas võõnd kõvemat pinda ja sedagi mitte igal pool. Kuid vesi on ometi järves selge ning põhjaks puhas valge liiv. Järves kasvab hõredalt pilliroogu ja lõunapoolse kalda lähedal vesilobeeliat. Järve lõunakaldal võime leida nõmmeluga, mis Eestis on võrdlemisi haruldane, tumedat nokkheina, keskmist huulheina, porssa ja teisi floora-ajalooliselt huvitavaid taimi.

Vihterpalu lähedal asuvas Marisoo metsas on jugapuu väheseid leiukohti Eesti mandriosas.

Vihterpalu metskonnas Suurekivi vahtkonnas köidab matkaja tähelepanu suur rändrahn, kohaliku nimetusega Suurkivi (ümbermõõt 21 m, kõrgus 3,5 m).


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee