23:24 teisipäev, 22.09.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaKülad
  Hüüru küla

Hüüru küla asub Saue vallas, Tallinna-Paldiski maantee ja Vääna jõe ääres.
Küla on esimest korda mainitud 1241. a. (Hiurenkylae), vesiveski juurde rajatud mõis (Hüer) eraldus 1560 Harkust.
EE
Hüüru küla mainiti esimest korda Taani Hindamisraamatu Eestimaa nimistus 1241. a. Tol ajal kuulus Hüüru Harku läänivaldusesse ja taanlastele. Pärast Jüriöö ülestõusu olid taanlased sunnitud tülikatest aladest loobuma. 14. sajandi lõpust, kui alad ordule müüdi, sai Harkust Tallinna komtuurile alluv ordumõis, mis on eraomanduses 16. sajandi keskpaigast. Samal ajal, 16. sajandil, eraldus Harku mõisast Hüüru mõis, mis rajati Hüüru vesiveski juurde. Vesiveski on olnud olemas vähemalt aastatest 1540-50.
Alates 1827. aastast kuulus Hüüru mõis tollasele Harku mõisa omanikule Konstantin von Ungern-Sternbergile. 1892. a. sai mõisast Rannamõisa kõrvalmõis. Selle omanikud Konstantin ja Alexander von Weymarnid elasid Murastel.

Ühekorruseline lameda katusega historitsistlik mõisa peahoone on 19. sajandi II poolel ümber ehitatud varasematest ehitistest. Hoone parempoolses otsas on stiilne ärklilaadne juurdeehitus. Mõisahoones paikneb kaasajal kauplus.
Teisel pool Keila maanteed on säilinud vähesed neogooti sepikoja jäänused ning trahteriks renoveeritud vesiveski Trahter Hüüru Veski.

Omaaegsest Tallinna-Keila maantee kivisillast on alles vaid otsapostid; kaasaegne tee kulgeb üle jõe paarkümmend meetrit lõuna poolt.

www.hyyruveski.ee/ajalugu
www.mois.ee/harju/hyyru

Ümbruskonna vanemad inimesed seostavad Hüüru ümbrust Bornhöhe "Tasuja" sündmustikuga. Kusagil siin, kui Harku poole minna, olevat legendaarse Lodijärve lossi varemed ja kelder, kus Tambetit kinni peeti. Alles olevat veel raudrõngaski, mille külge ta needitud oli.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee