07:10 teisipäev, 22.09.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaKülad
  Jägala küla

Jägala küla asub Harju maakonnas Jõelähtme vallas, Jägala jõe ja Piibe maantee ääres. Hõlmab ka endise Tammiku küla ja seal asuva Jägala metskonna keskuse. 2000. a. rahvaloenduse andmeil oli külas 145 elanikku, 1. jaanuaril 2010. a. oli elanikke 136.

Esmakordselt on Jägalat mainitud 1241 (Jakawoldal), mõis (Jaggowall) oli olemas juba aastal 1424. Aastaks 1565 oli küla juba täiesti mõisastatud.

Eesti suuremaid linnuseid - Jägala (õuepindala 2,7 ha) - asub jõe paremal kaldal umbes 1 km mererannast. Kaevatud 1920. a. (A. Spreckelsen) ja 1923. a. (A. M. Tallgren). On olnud meie ajaarvamise eelse III aastatuhande teisel poolel neoliitiliste kalastajate-küttide asulakoht. I kaevandis linnuse loodenurgas avastati 5 kividest leeaset, mille ümber oli savinõukilde, tulekivi- ja kvartsitükke, merevaiku (sealhulgas ka üks rombikujuline ripats). II kaevand paikneb eelmisest ca 100 m lõuna pool mäe lääneserva keskel. Jägalast kogutud savinõutükkide põhjal on valmistatud ainus Eesti kammkeraamilise savinõu rekonstruktsioon. Linnusena kasutati kohta arvatavasti I aastatuhande algussajandeil. Jägalast on leitud ka seni Eesti alal ainus pronksist sõrmiksõlg, toodud siia tõenäoliselt Dnepri veeteed kaudu antide juurest 6. sajandil.

Tammikul töötas aastail 1909 - 1971 Põhja Paberi- ja Tselluloosivabriku rajatud puupapivabrik.

Eesti vabariigi ajal oli Jägalas Eesti relvajõudude Jägala laager, mis muudeti saksa okupatsiooni ajal Kalevi-Liiva koonduslaagriks.
Kalevi-Liiva on paikkond Kaberla - Kaberneeme maantee lähedal, tuntud ka Pikanõmme luiteseljandikuna (27 m). Septembrist 1942 hilissuveni 1943 hukkasid saksa fashistid ja nende käsilased Kalevi-Liival (tollal Jägala polügooni kuuluv suletud ala) ligi 6000 NSV Liidu, Poola, Austria, Prantsusmaa jmt. riigi kodanikku. 1961. a. avati siin mälestussammas.
Muistendid seostavad seda paika Kalevipoja tegevusega.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee