06:29 esmaspäev, 27.03.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Ida-VirumaaVallad
  Lüganuse vald

Lüganuse vald asub Ida- Viru maakonna loodeosas Soome lahe rannikul. Valla pindala on 105 km², pikkus läänest itta 26 km ja laius põhjast lõunasse 10 km. Põhjas piirneb vald Soome lahega, läänes Aseri ja Sonda vallaga, lõunas Püssi linna ja Maidla vallaga ning idas Kohtla vallaga. Lähimad linnad on Püssi, Kiviõli 5 km, Kohtla- Järve 20 km, Jõhvi 28 km. Vallas on 13 küla.
Enamus külad on kompaktselt välja ehitatud ning arenguvõimelised, kuna on olnud ajalooliselt kolhoosikeskused.

Praegune Lüganuse vald on 13. saj. eksisteerinud Askala (Askele) külakohana.
Ajalooliselt on Lüganuse (ka Püssi vald) olnud väga erinevates piirides. Algselt on kuulunud siia praegused Maidla valla külad: Jalasto, Lümatu, Kaukvere, Varessaare, Tarumaa, Sirtsi, Soonurme. 1913.a. oli vallas 468 talu 3931 elanikuga. 1934.a. oli Püssi valla pindala 318 km², elanikke 5145, kuulusid Küttejõu ja Püssi alevikud.
01.04.1939.a. loodi Püssi valla aladele Lüganuse vald, kuhu kuulusid:

1. Senise Püssi valla maad v.a. Soonurme, Mehide, Lümatu, Jalasto, Tagamaa, Irvala külad.
2. Senise Kalvi valla Ridaküla osa.
3. Senise Erra valla 4 talu maad.
1950.a. muudeti vallad külanõukogudeks. Lüganuse valla territooriumil on olnud 3 k/n - Lüganuse, Purtse ja Varja. 1954.a. liideti need Lüganuse Külanõukoguks.

Materjal pärineb Lüganuse valla koduleheküljelt.

Lüganuse vald asub Ida-Virumaa loodeosas; 104,57 ruutkilomeetrit, 1211 elanikku (2003). Keskus Lüganuse alevikus.
Paikneb peamiselt Viru lavamaal. Lavamaa ja Soome lahe vahele jääb kitsa ribana (valdavalt alla 1 km) Põhja-Eesti rannikumadalik. Valla lääneosa läbib lõuna-põhja-sihiliselt Purtse jõgi, mille ürgorg koos klindiga on valla silmapaistvamaid pinnavorme. Klindi kõrgeim koht on Purtse Hiiemägi (49 m). Peale Põhja-Eesti paekaldas paljanduvate kihtide leidub rohkesti paljandeid ka Purtse orus.
Valda läbivad Tallinna - Narva maantee ja sellelt hargnevad Püssi ja Kiviõli tee ning Tallinna - Narva raudtee. Purtse jõe suudmes on sadam (kasutusel peamiselt kalasadamana).
Huviväärsed on Lüganuse Ristija Johannese kirik, Purtse vasallilinnus, Purtse Tarakalda linnamägi (asub Purtse jõe idakaldal Tallinna-Narva maantee lähedal, oli kasutusel 8.-13. saj.), Aa mõis (peahoone vanem osa pärineb 17. saj. lõpust) ja Uhaku karstiala (LK). Purtse Hiiemäel asub Kurjuse Ohvrite leinapark (esimene tamm istutati Alutaguse "Memento" eestvõttel 1991).
Piirkond on Virumaa pikima asustuslooga alasid, sellest annavad tunnistust paljud muinasmälestised (Purtse Tarakalda linnamägi, Alulinn, Taramägi, rohkesti ohvri- ja kultusekive).
Haridus- ja kultuuriasutused on koondunud valla keskusesse (keskkool, rahvamaja, raamatukogu). Suurim tööandja on avalik sektor ja põllumajandus.
Lüganuse vald loodi 1939 peamiselt Püssi valla maadele. 1950 vald kaotati, staatus ennistati 11. VII 1991.

Eesti Entsüklopeedia XII. Eesti Entsüklopeediakirjastus. Tln., 2003VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee