01:58 pühapäev, 09.08.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
JärvamaaKülad
  Seidla küla

Seidla küla asub Järva maakonnas Albu vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 45 inimest. 2010. a. on elanikke 49.

Seidla küla on ürikuis mainitud esmakordselt 1485. a., mõisat 1639. a.

Seidla härrastemaja arhitektuuriline lahendus viitab sidemetele Tallinna-lähedaste mõisahoonetega. Nii nagu Sauel või Ääsmäel, on Seidla mõisahoone fassaad liigendatud kolmeteljeliste risaliitidega. Soklit rütmistavad paarispilastrid, saali tõstavad esile paarisaknad. Tisleritöö on õrna voolisega, pretsiisselt pehme ja varjundirikas. Hoone põhiplaani järgi võib vaadeldavasse ehitusperioodi lugeda ka 19. sajandi algul ehitatud Aruküla ja Kirna härrastemaja.

1805. a. toimusid Seidlas nagu paljudes teisteski Järvamaa mõisates talurahvarahutused. Seidla mõisa mehed keeldusid öösel reht peksmast. Töö seisis neli päeva ning lõpuks oli mõisnik sunnitud tegema järeleandmisi.
Vastuhaku põhjustas 1803. a. väljaantud uus talurahvaseadus, eraldi Liivimaal ja Eestimaal. Et Liivimaa seaduses öine rehepeks nii ränk polnud, nimetati seda õigeks keisri seaduseks. Kuigi mõisnik tegi järeleandmisi, lasi ta mitmetele meestele Orgmetsast ja Seidlast kirikusambas vitsahoope jagada ning Siberisse saata. "Mässukõnede" eest ootas karistus isegi valla kohtumehi. Ühe kohtumehe naist aga süüdistatud kupja nõidumises või nõiduda tahtmises, sest ta soovitanud, et keegi kupja jooma õpetaks.

Pärast mõisa likvideerimist asus siin Seidla 6-klassiline Algkool, kus töötas õpetajana oma viimastel eluaastatel (1938-41) loodusteadlane Teet Lunts.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee