03:11 pühapäev, 09.08.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
JärvamaaKülad
  Vetepere küla

Vetepere küla asub Järva maakonnas Albu vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 45 inimest. 2010. a. oli elanikke 49.

Vetepere küla asub Järva-Madisest lääne poole jäävatel Kõrvemaa soosaartel. Algselt kandis paikkond Karuvõhma nime. 1538. a. mainitakse siin samanimelist mõisat. 16. sajandi teisel poolel oli viimase omanikuks J. Wetberg, kelle järgi hakati küla Vetepereks kutsuma.

Vetepere küla Tammsaare-Põhja talu oli kirjandusklassiku Anton Hansen-Tammsaare (1878-1940) sünnikodu. Suurromaanis "Tõde ja Õigus" Vargamäe nime all tuntud väljamägi on saanud eesti kõige külastatavamaks kirjanduslikuks paigaks. A. H. Tammsaare elu ja loomingut tutvustab tema sünnikohas 1958. a. asutatud muuseum.
Huvipakkuvad on romaanist teada Ees- ja Tagapere taluhooned, Andrese ait, Pearu meeait ja kaev, paikkonnale nime andnud võimas tamm väljamäe veerel, tülikraav ja soosild. Kirjaniku 100. sünniaastapäeva eel taastati tema sünnimaja, laudahoone, sauniku elumaja ja kõrvalhooned ning sadade meetrite pikkuses roigasaedu.

Vargamäelt edela suunas on üle jõe Simisalu soosaar (romaanis Hundipalu). Praegu on Simisallu rajatud matkakodu


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee