06:34 teisipäev, 22.09.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LäänemaaKülad
  Karuse küla

Karuse küla asub Läänemaal Hanila vallas Risti-Virtsu maantee ääres. 2000. a. rahvaloenduse andmeil oli külas 27 elanikku; seisuga 01.01. 2010 elas külas 24 elanikku.

Karuse (Cozzo) on esmakordselt muistse Eesti kihelkonnana mainitud 1218. a. Kirikukihelkonda on esimest korda nimetatud 1267. a. (Karissen). Aastatel 1242-1561 läks enamik Karuse alast Liivimaa Ordule ning kuulus 15. sajandi lõpuni Lihula, hiljem Pärnu komtuurkonda.

Tähelepanuväärne on Karuse Margareta kirik, mis ehitati tõenäoliselt Liivimaa Ordu algatusel 1260. aastail. Algset eraldi asetsenud kellatorni asendab 1895. a. ehitatud läänetorn.
Hoonesse on arvatavasti maetud 1270 Suure väina jääl leedulastega peetud lahingus langenud ordumeister Otto von Lutterberg.

Kiriku juures on väga vanu (13. sajand) hauaplaate ja kiviriste. Ühele plaadile on raiutud härjasarv, mistõttu seda kutsutakse Sarve-Matsi hauaks. Siin on veel ristimiskivi vaagnaosa (15. sajand) ja 17. sajandi kiviriste. Kirikuaias on 18. sajandi lõpus ehitatud kabel.

1642. a. asutas Karuse pastor Fr. W. Hasselblatt siin esimese eestikeelse laenuraamatukogu. Ta andis välja ka luuletusi uues kirjaviisis ("Lääne lauliku laulud", 1861 jt.).

Karuse ümbrusest on enne II maailmasõda kogunud arvukalt muinasleide ärgas ajaloouurija ja muinsusehuviline, Karuse kirikuõpetaja Ernst Lüdig. Kogutud leidudest korraldas ta 1930-ndail aastail ümbruskonna rahvale Karuse surnuaial klassitsistlikus stiilis ehitatud parunite kabelis näituse.
Sõja ajal ja pärast seda oli Lüdigi muinasesemete kogu hoiul ühes lähedal asuvas talus, kus ta suuremalt osalt hävis. Ainult 30 eset jõudis 1971. a. Ajaloomuuseumi. Kaduma on läinud ka leidude juures olnud andmed esemete leidmise aja ja koha kohta. Lüdigi kogu sisaldas Karula ja Hanila ümbruse leide kiviajast alates kuni ajaloolise ajani, sealhulgas mitmeid haruldasi esemeid.

Karuselt kuni Kotini on tee ääres Karuse-Koti tammik.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee