21:50 kolmapäev, 22.03.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
PärnumaaKülad
  Kabli küla

Kabli küla asub Pärnu maakonnas Häädemeeste vallas, Riia lahe ning Pärnu-Riia maantee ääres. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 434 inimest. 1. jaanuaril 2010 oli külas elanikke 316.

Kabli ja temast lõunas paiknev Loode rand on Edela-Eesti kauneimaid puhkealasid.

Kabli ja Orajõe vaheline Laigaste nina (1259 Laddekeriste) oli muinasajal eestlaste ja liivlaste asuala piiriks.
19. sajandil ja 20. sajandi alguses oli Kabli eelkõige meremeeste küla ja purjelaevade ehituskoht. 1986. a. rajati eestlaste esimeste kaugsõidupurjekate ehitamise kohta tähistav mälestusmärk.

Küla kompaktsem osa kahel pool maanteed on säilitanud vana meremeesteküla ilme, peaaegu nagu vabaõhumuuseum oma möödunud sajandi lõpust säilinud häärberitega. Iseloomulikud on vendade Grantide elamu klaasrõdu ja poolkelpkatusega, kõrvalhoonetest hakkab silma massiivne maakividest ait.
Pisut kaugemal on endise kapteni Jakob Marksoni kodu (ehit.1889) koos kõrvalhoonetega. Maja välisilmet kujundavad valge puidust "ehispits", avar klaasveranda ja meresina meenutav värv. Kapteni järeltulijad on säilitanud endisel kujul peale maja ka siseruumid koos mööbliga.

Vt. Isikud - Mats Grant

Kabli küla olevat oma nime saanud seal asunud liivlaste kindluse Kapella järgi. Kaupo olevat siin oma sõjaväega puhanud. Hiljem leiti kivikangrutest poolikuid mõõku, potikilde ja raudkübara lõuaraudu, mida üksteisele näidati ja siis ära visati.

Legendide, rahvajuttude ja nimelugude kokkuvõtteid raamatust „Ikla, Häädemeeste, Uulu“ (koostaja: Tiiu Pukk, Maalehe Raamat 2000).
Allikas: Häädemeeste valla kodulehekülg
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee