22:13 kolmapäev, 22.03.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
PärnumaaKülad
  Kaisma küla

Kaisma küla asub Pärnu maakonnas ning on samanimelise valla keskus. Asub Pärnu-Jaagupi-Lelle ja Vändra-Rapla maantee ühise lõigu ääres.
2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 158 inimest.
Külas on kultuurimaja, raamatukogu ja Kergu Põhikool (asutatud külakoolina 1878).
Esmamaining 1530 (Caysma). Kaisma mõis oli olemas juba 1601. a. Häärber ja viinavabrik hävisid 1905. a. revolutsioonitules. Säilinud on paekivist ait 19. sajandi algupoolest ja maakividest tallihoone.

Pargi serval kasvab huvitava kujuga Oldekopi e. peksumänd, mille külge mõisnik oli lasknud siduda nuheldavaid talupoegi. Suurt kivi kõrgete puude all peetakse ohvrikiviks; seda on kasutatud ka päiksekella alusena.

Kaisma mõisavalitseja perekonnas sündis eesti geoloogia aluste rajaja Friedrich Schmidt (1832 - 1908). Teadlase sünnikohas on mälestuskivi.

Peedi talu mänd on jämeduselt Eestis kolmandal-neljandal kohal (tüve ümbermõõt 398 cm). Peedi mänd kasvab Kaisma külas Nurtu endistel Peedi talu maadel.

Kaisma raba asub külast loodes, 1720 ha. Koosneb mitmest lagedast rabalaamast ja nende vahel kasvavast madalsoometsast, põhjapoolsel laamal on palju laukaid. Kaisma rabas on palju soosaari ja kaks järve - Kaisma järv ja Kaisma Väikejärv. Kaisma raba lõunaosa nimetatakse ka Murru rabaks.

Kaisma külast 5 km lääne suunas asub Kaisma Suurjärv. Järv on soostumas. Kaisma järvest saab alguse Velise jõe alamjooksu vasakpoolne lisajõgi - Enge (pikkus 17 km). Jõgi suubub Velise jõkke Raplamaal Sääla külas (A. Järvekülg, 2001).

Kaisma Väikejärv on ühenduses Kaisma Suurjärvega.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee