07:54 pühapäev, 26.03.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
RaplamaaKülad
  Järlepa küla

Järlepa küla asub Rapla maakonnas Juuru vallas Juuru raba loodeserval Järlepa järvest lõunas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil oli Järlepa külas 241 elanikku. 2010. a. on elanikke 212.

Järlepa on põlise Sadala küla (mainitud 1241, Sataial) tütarasula, külana on teda esimest korda mainitud 1613. a., Selist eraldunud mõisana (Jerlep) 1688. a.

Vaatamisväärne on Järlepa mõisaansambel - peahoone (1804), heas korras park ja allee, ait-kuivati, kelder-linnumaja, tall-tõllakuur.

1799. a. ostis Järlepa mõisa Otto Wilhelm v. Krusenstiern (tuntud meresõitja Adam Johann Krusensterni lell), keda peetakse suguvõsa Järlepa haru esiisaks. Krusenstiernide käes oli mõis (väikese vaheajaga) kuni aastani 1928.
1804. a. abiellus populaarne ja viljakas näitekirjanik August von Kotzebue O. W. Krusensterni tütre Wilhelmine Frederikega ja asus elama naise kaasavaramõisa Järlepasse. Järlepa oli Kotzebuede koduks kolm aastat.

Järlepa järv (48 ha, sügavus 2,2 m) on Rapla maakonna suurim. Järv on soiste kallastega, mudarikas ning tumeda veega. Ta on tekkinud Balti jääpaisjärve lahest. Külapoolsel järvekaldal on korrastatud supluskoht järve ulatuva sillaga. Järlepa järve loetakse Vääna jõe alguseks.

1957. a. loodi Järlepa Tõulinnukasvatus. Algul hakati pidama veelinde (pardid, haned), hiljem spetsialiseeruti kalkunite ja munakanade kasvatamisele.

Kirj.: Paidla, A. Raplamaa / Siin- ja sealpool maanteed. Tln., 1991


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee