07:31 esmaspäev, 27.03.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
RaplamaaVallad
  Kaiu vald

Kaiu vald asub Raplamaa kirdeosas Harju- ja Järvamaa piiril; 261,06 ruutkilomeetrit, 1699 elanikku (2003). Keskus Kaiu alevikus.
Maastikuliselt kuulub Kaiu valla loodeosa enamjaolt Harju lavamaasse, kesk- ja kaguosa kuuluvad Kõrvemaasse. Põllumajanduslikku maad on kõige rohkem Kaiu ümbruses. Kõrvemaal valdavad leht- ja segametsad ning sood (Aela, Kõrgemäe, Loosalu ja Viirika raba, Kiigemäe, Mahtra ja Mustsoo). Kaiu vallas on Keila (saavad alguse Keila ja Atla jõgi), Pirita (Tuhala jõgi) ja Pärnu (Käru jõgi) jõgikonna veelahe. Rohkesti on rabajärvi (Loosalu, Kadjajärv, Aeljärv) ja laugastikke. Suure osa vallast hõlmavad kaitsealad: Aasumäe kaitseala, Kõnnumaa maastikukaitseala (kirdeosa), Aela-Viirika sookaitseala, Kuimetsa karstikaitseala, Mahtra raba kaitseala ning Piiumetsa sookaitseala (osaliselt). Metsamaa hõlmab vallast 43 % (riigimetsamaad majandab Vahastu metskond). Valla loodeosa läbivad Kose-Purila maantee ja Paide-Roovere-Kuimetsa tee. Tähtsaim keskus on Kaiu alevik, tootmisüksusi ja asutusi on ka Kuimetsal (algkool, rahvamaja, raamatukogu, tegutseb Kuimetsa Kristlik Elava Jumala Kogudus ning Vahastus (rahvamaja, raamatukogu ja EEKJ kogudus).
Varasemad Kaiu ja Vahastu vald liideti 1939. a. Kuimetsa vallaga, rajoonide moodustamisel (1950) arvati kogu ala Rapla rajooni. Nüüdse suuruse saanud Kaiu valla ala (Kaiu kn.) liideti 1972 Juuru külanõukoguga, millest eraldati 30. VII 1993 omaette vallana.

Eesti Entsüklopeedia XII. Eesti Entsüklopeediakirjastus, Tln., 2003


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee