22:11 esmaspäev, 12.04.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaAlevid
  Vasalemma alevik

Vasalemma alevik asub Harju maakonnas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas alevikus 836 inimest.

Vasalemma alevik (Vasalemma aedlinn) tekkis 20. sajandi algul raudteejaama juurde. Vasalemmat on külana mainitud esmakordselt 1241. a. (Wosilki), mõis rajati pärast põhjasõda.
Pikka aega kuulusid Vasalemma küla ja selle lähistele rajatud samanimeline abimõis Padise Rammide valdusse. Alles 1825. a. muudeti Vasalemma iseseisvaks, ilmet hakkas võtma mõisakeskus.

Vasalemma mõisahoone on ehitatud 1893. a. Hoone on ehitatud vasalemma marmorist ning ta arhitektuuris on matkitud keskaja lossiahitektuuri (ei puudu ka taolistele ehitistele iseloomulik kindlustorn).

Vasalemma ümbruses leidub aluspõhjas vasalemma lademe kristalset lubjakivi, mis meenutab välimuselt ning omadusilt marmorit. See nn. vasalemma marmor on tekkinud meres, mis sadu miljoneid aastaid tagasi ordoviitsiumi ajal kattis Eestit. Meri oli suhteliselt madal ning selles leidus tänapäeva korallrahudega sarnanevaid mereliiliaist moodustatud rahusid. Vasalemma "marmor" ongi tekkinud mereliiliate skeletiosakestest - varrelülidest ning karikaliistakuist, mis jämedateralises lubjakivis heledamate tükikestena silma paistavad. Vasalemma "marmor" on keemiliselt puhas Ca CO3 ning leiab seetõttu kasutamist keemiatööstuses, paberi- ja tselluloosivabrikuis, suhkrutööstuses ja lubjapõletamisel.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee