12:53 pühapäev, 23.02.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Ida-VirumaaAlevid
  Avinurme alevik

Avinurme alevik asub Ida-Virumaal ning on samanimelise valla keskus. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas alevikus 807 elanikku.
Asub Avijõe keskjooksul Rakvere-Mustvee maantee ääres Tudulinna tee lahkmel.
Alevikus asuvad keskkool, kultuurikeskus, raamatukogu ja muuseum. Avinurmet läbis 1916-72 kitsarööpmeline raudtee, sellest on 100 m taastatud.
Huviväärne on Avinurme kirik (ehitatud historitsistlikus stiilis 1906-09). Avinurme lähedal toimus 1944 septembris Avinurme lahing, kus Eesti laskurkorpuse eelsalgad põrkusid Narva alt taganevate Saksa väeosadega (nende hulgas olid ka eesti rahvusväeosad).

Avinurmet on esmakordselt mainitud 1599. a. külana (Awinorma). 1666 sai see Laiuse abimõisaks, hiljem oli kroonumõis.

Eesti Entsüklopeedia XII. Eesti Entsüklopeediakirjastus. Tln., 2003

Avinurme alevik on oma nime saanud Avijõelt, mis siit läbi voolab. Jõgi algab Muuga-lähedastest allikatest ja suubub 48 km järel Lohusuu kohal Peipsi järve. Avijõe veetase võib kõikuda 3 m. Kunagi parvetati siin isegi palke.
---
Avinurme on vast rohkem tuntud puupüttide poolest kui havidest, mida Kalevipoeg sinna Avijõe kaudu saatis ja sellega asulale nime andis.

Avinurme kihelkonna kirik on üks nooremaid Eestis (1909). Pühakoda on olnud tunnistajaks õudsustele, mis seal 1944. a. sügisel aset leidsid. Nüüd on mitme tunnistaja poolt, kes sealsetes lahingutes osalesid, tõde välja koorunud. Kirikupõrandasse imbunud veri altari ees ja kuuliaugud kirikupinkides on praeguseni meie "vabastajate kangelastegude tummad tunnistajad" (Ants Kõverjalg).
Oli vaja kolme sõitu, et kiriku pääseda ja tapatöö jälgi näha. 1998. a. oli õpetaja Serm vastutullelik js kirikut hooldav naispere rullis kõrvale altariesise vaiba. Võimaldati tõusta ka kirikutorni, kus ka näha kuulijälgi.
20.09.1944 lahingus, kus osales ka Eesti Laskurkorpus, mõrvati kirikusse toodud haavatud eestipoolsed sõdurid; aeti ka roomikute alla põgenevate eraisikute ja kergemalt haavatud sõdurite voorid.

Vaenlase silmaga nähtut on kirjeldnud Endel Pärn, "Sõjakeerises". Raamatus "Kedagi pole unustatud, midagi ei unustata" on lakooniliselt kirjas: "Ägedas kokkupõrkes löödi vaenlane Avinurmest välja ja hävitati." Loomulikult keegi ei maini, et seal tapeti ka haavatuid, kes lootsid halastusele ja aumehelikkusele, eriti punaarmees teenivatelt eestlastelt. Vange seal ei võetud.

Avinurme haavatute tapjatele püstitati 1964. a. sügisel kiriku ette ausammas, mis V. Kallioni andmeil olevat ehitatud Lohusuu Vabadussõja ausamba kividest. Ausambal on lugeda - Au kangelastele, kes langesid võitluses kodumaa eest Avinurme vabastamisel 20. IX 1944. a.

Avinurme kalmistul asub vana hauarist, kus on mõnda kirjast võimalik lugeda - Johannes Kask .................. langenud Vabadussõjas 18. aug. 1919

Avinurme koduloomuuseumi aeda on asetatud suurele põllukivile mälestustahvel -
Eesti muldade uurija Alfred Lillema sünd. Avinurme Lepiksaar.
90. sünniaastapäevaks 25.07.87

Aastate eest paigutatud mälestuskivi - Siin möödus vene luuletaja-dekabristi Wilhelm Küchelbeckeri lapsepõlv 1797-1808. a.

Pärniku küla Avinurme-Mustvee teeristil, kus ka 1944. a. sügisel ägedaid peeti, meenutab külakooli mälestuskiviga -
Pärniku kool 1920-1972

23. VI 2002. a. avati Avinurme bussipeatuses varjualune, kuhu asetati mälestustahvel - Avinurme puutöömehed trükisõnas aastast 1786

Samal päeval pühitseti ka Arvi Toominga kavandatud laululava, mis sarnaneb võipütile.
Aasta varem pandi paika metsaveorong palgiveo praamiga. 2002. a. jaanipäeval lisati veel 2 vagunit.

Ly Lehtmets. Kivid kõnelevad. Toronto, 2004

Talv 1930/31 oli väga pikk ja lumerohke. Kevad saabus alles aprilli keskel ning koos sellega tuli ka kõike enda teelt pühkiv tulvavesi. /---/
Veneveres viis tulvavesi endaga kaasa Avijõe jõe kaldale parvetamiseks toodud 2000 palki, mis allavoolu liikudes ähvardasid lõhkuda Avinurme raudteesilla. Kuigi pealerõhuvad palgid suudeti enne silla juurde jõudmist peatada, murdis jää siiski Sonda-Mustvee raudteel asuva Avinurme silla tugisambad, jättes roopad jõe kohale õhku rippuma.
Kersti Liloson, Eesti Maanteemuuseumi teadur
Artiklist "Kevad üleöö". Postimees 27. III 2010


 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee