13:17 pühapäev, 23.02.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Ida-VirumaaAlevid
  Tudulinna alevik

Tudulinna alevik asub Ida-Virummal ning on samanimelise valla keskus. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas alevikus 335 elanikku.

Tudulinna on esmakordselt mainitud ürikutes 1583. a. 1732. a. elas siin 15 rannatalupoja peret, kes kuulusid Rakvere mõisa alla.

Nüüdne Tudulinna vald on kõige hõredamini asustatud vald Ida-Virumaal (umbes 2,4 inimest ühel ruutkilomeetril). Inimeste eluasemed on koondunud kõrgematele saartele, millest ka palju saare-nimelisi paiku Tudulinna ümbruses (Kellassaare, Kaasiksaare, Pärnassaare jt.).

Aleviku külje all olevat mäge kutsutakse linnamäeks, kuigi kaitserajatiste jälgi pole siin leitud. Räägitakse, et mäe all on magav linn ja et Kalevipoeg tahtnud endale siia magamisaset ehitada. 18. sajandi lõpul peeti mäel asunud sügavat kuristikku kustunud vulkaaniks, mida kinnitab ka kartograaf L. A. Mellin oma "Liivimaa atlases".

Tudulinna väikesed põllulapid ei suutnud suuri peresid toita, seepärast olid siinsed mehed kuulsad voki-, tooli-, saani- ja sarjameistrid. Põline tudulinlane tundis samuti ühtviisi hästi nii lubjapõletamist kui tõrvaajamist.

Oma ettevõtlikust ilmutasid tudulinlased ka teisiti. Kui 1930.-ndail aastail tekkis väikeses koguduses usutüli, ehitas koguduse reaktsiooniline osa endale uue kiriku, torniga ida poole. Luteri kirik valmis 1939. a. Kiriku huviväärsus on Hollandi päritoluga ahjukahlid 18. sajandist, mis on silmapaistvad kunstiteosed kogu Eesti ulatuses. Orel on ehitatud 1912. a. Tartu meistri M. Matto poolt ning on prof. Hugo Lepnurme sõnul ilusa intonatsiooniga sümpaatne pill.

1947. a. alustati siin Tudulinna hüdroelektrijaama ehitust Roostoja jõele Särjetõkke kärestiku kohale. Jaam töötas aastatel 1950 -1959.

Üldtuntud on tudulinlaste laulu- ja muusikaarmastus. Juba 1870. a. oli siin oma laulukoor. 1892. a. asutati Tudulinna Laulu- ja Mänguselts.

Tudulinnast on pärit sopran Paula Padrik (s.1926) ja ooperisolist Tiit Tralla.

Tudulinna on ka ühe muusikute suguvõsa põliskodu. Siin elasid kolm põlve järjest kösterkoolmeistrid Mathiesenid. Paul Mathieseni tütar Ludmilla Väinmaa lõpetas Tallinna Konservatooriumi kahel korral ja töötas õpetajana Tallinnakoolides. Konservatooriumis õppisid ka tema tütred Maris ja Viiva. Kontsertmeister Viiva Väinmaa poeg Lauri Väinmaa lõpetas Moskva konservatooriumi ning on tunnustatud pianist. Pärast Paul Mathieseni surma kolis perekond Pikati (Metsküla) Saare perekohale, kus Väinmaad veedavad kõik suved kuni tänaseni.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee