07:41 esmaspäev, 27.03.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
JõgevamaaAlevid
  Adavere alevik

Adavere alevik asub Jõgeva maakonnas Põltsamaa vallas Tallinna-Tartu maantee ääres, 7 km Põltsamaast loodes. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas alevikus 707 elanikku.
Tähelepanu väärib Adavere mõisahäärber, mis on alates 1928. a. kohaliku kooli käsutuses. 1740. aastail kujundatud mõisapark oli omal ajal Eesti esinduslikemaid regulaarses stiilis kujundatud parkidest Eestis. Adavere mõisa keskuses on alles veel mõningaid mõisaaegseid majandushooneid. Siin töötas kunagises mõisa piimavabrikus talupidajate meierei. Endine Hollandi tüüpi tuuleveski töötab nüüd restoranina. Adaveres on tegutsenud pidevalt 1-2 kauplust.

Adavere keskus on 1960. aastate maa-arhitektuuri iseloomustav tüüpseist üksikhooneist koosnev keskusekompleks. Paikneb aleviku südames Tallinna - Tartu maantee ääres endise mõisapargi serval. Ühel ehitusjoonel paiknevad kauplus ja söökla (TSP tüüpprojekt E-59-120, arh. A. Orm, sidusid A. Orm ja R. Heiduk) valmisid 1963. a. Hiljem liideti nende lihtsad madalad silikaattellisest korpused laia puitkarniisiga (1990-91 söökla-osa rekonstrueeriti). Eemal paiknev sovhoosi keskusehoone on ehitatud omal ajal levinud tüüpprojekti nr. 66 järgi (EPP 1969, arh. H. Kingo, sidus I. Mardi, valmis 1965). Samasugused on püstitatud Harjumaal Kiilis, Tabasalus jm. Selle moodustavad kaks täisnurga all liidetud hoonetiiba: kahekorruseline kontor ja ühekorruseline universaalsaaliga klubi (mujal kohtab ka teistsugust plokeeringut). Hoone funktsionaalne ülesehitus, tarindus ja välisilme on äärmiselt lihtne ja ökonoomne. Ajastuomane on punase ja silikaattellise kooskasutus fassaadidel.
Reet Rähni, Toivo Kreek. Eesti arhitektuur. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1999.
Adavere lähedal Kalme külas asub mandri-Eesti keskpunkt.
Adaveres on toimunud mitmed isamaalised üritused: 22. juulil 1989 toimus XIV Vabadusristi päev, kus vabadusristlaste lipu õnnistas Viljandi praost, Põltsamaa kiriku õpetaja Herbert Kuurme, 21. septembril 1991 toimus Adaveres Eesti vabadusvõitlejate kokkutulek, 29. augustil 1992 toimus Eesti leegionäride kokkutulek, kus lipu õnnistas Tartu praost Harald Tammur.


Hiie ase
Hiie ase Adawere mõisa põllu sees. See on üks ilus kasemetsa salk, pahemat kätt selle suure maantee ääres, mis Adawere mõisast Põltsamaale lähäb. Rahwa jutu järele olla see ka wana ohwri koht. Kutsutakse ka Kalme mäeks.
J. Jung. Muinasaja teadus Eestlaste maal I (II) osa. Kogunud ja väljaandnud J. Jung Jurjewis, 1898. Tln., 2000


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee