21:17 kolmapäev, 22.03.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
PärnumaaAlevid
  Väljaküla

Väljaküla asub Pärnu maakonnas Saarse vallas Voltveti (Alva) ürgoru paremal kaldal. 2000. a. rahvaküsitluse andmeil elas külas 56 inimest.

Voltveti (Alva) ürgorg saab alguse Tihemetsa tehnikumi pargist, ühineb Punapargi metsas samalaadse moldoruga ja veel ühe edelast tuleva sälkoruga. Allikukivil on ta üle 150 m lai ja 6-7 m sügav. Oru veerel paljanduvad kohati 4-5 m paksuselt devoni savid. Need andsid toorainet 1910. a. asutatud savitööstusele (hävis tulekahjus 1929. a.).
Esimese Eesti Vabariigi ajal oli oru veerudel veel neli väikest savitööstust, neist suurim asus Allikukivil.

1855. a. rajatud Allikukivi tekstiilivabriku ümber tekkis 19. sajandi lõpupoolel tööstusasula. Oma õitseajal andis ettevõte mitmekümne aasta vältel tööd ligemale 400 inimesele. Asulas on säilinud endiste tööliste elamuid - ühekorruselisi puumaju, aga ka endise vabrikuomaniku loss kauni pargi keskel (hoonet on kasutatud rahvamaja, raamatukogu ja koolina).

Allikukivil uue ja vana teelõigu vahel orus on omapärase tekkega koobastik, mis avastati 1961. a. Koopad oli liivakivisse uuristanud tugev põhjaveevool. Praegugi voolab oru jalamil allikas, mille vesi valgub Alva ojasse. Ulatuslikust koobastikust on läbi uuritud kolm esimest. Eriti huvitavad on koopa seinad, mida kaunistavad miniatuursed sambakesed ja vertikaalsed torukujulised õõnsused.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee