10:36 teisipäev, 26.10.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
RaplamaaAlevid
  Kaiu alevik

Kaiu alevik asub Rapla maakonnas Juurust 8 km kagus ning on samanimelise valla keskus. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas Kaiu alevikus 625 elanikku.

Esmateated on aastast 1241 (Kaiu, Kasawand). Aastani 1561 kuulus Kaiu ümbruskond Tallinna naistsistertslaste kloostrile, seejärel Eestimaa rüütelkonnale. Rüütelkonna rajatud Kaiu lauamõis (Catharinenhof, Kay) oli olemas hiljemalt 1563. a.

Kaiu alevik on tekkinud omaaegse Kasvandu küla maal olnud valla keskusest.

Kaiu praeguse kooli eellane on Kasvandu külakool, mis asutati 1842. a. ja oli üks esimesi praegusel maakonna territooriumil. 1912. a. alustas uues koolihoones tööd ministeeriumikool, milles töötab kool tänaseni (hoonet on hiljem laiendatud juurdeehitusega).
Esimene laulukoor tuli Kaius kokku 1863. a. ja saavutas märkimisväärse taseme. 1893. a. asutati Kaiu laulu- ja mänguselts, mis juhtis kohalikku kultuurielu rohkem kui 50 aasta jooksul.

Kaiu mõhnastik asub Kagu-Eesti lavamaa põhjaserval, Jõemõisa-Kaiu järvestikust idas ning on Eesti tähelepanuväärsemaid. Umbes 9 ruutkilomeetrit. Koosneb valdavalt lavajaist metsastest liiva- ja kruusaküngastest, mille kõrgus küündib 73 m üle merepinna.

Kirj.: Paidla, A. Raplamaa / Siin- ja sealpool maanteed. Tln., 1991.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee