12:52 laupäev, 31.10.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
SaaremaaAlevid
  Kirikuküla

Kirikuküla asub Saare maakonnas Kaarma vallas. 2000. a. elas külas 30 inimest.
Külas on eelkõige vaatamisväärsed Kaarma kirik ja Kaarma maalinn.

Kaarma kirik on silmapaistev arhitektuurimälestis, mis on ehitatud tõenäoliselt 13. sajandi teisel poolel. Ühelöövilise võlvitud hoonena püstitatud kirik kaotas hiljem võlvid ja oli pikka aega puitlaega. 15. sajandi esimesel poolel võlviti kirik uuesti ja jaotati saledate kaheksatahuliste piilaritega kaheks kõrgeks lööviks. Sel ajal sai kirik ka 47 m kõrguse torni. Portaali kõrval on tahvel raidkirjaga: "Sel aastal on se kirk walmis sanud Petri paeval an 1407". Seda peeti vanimaks säilinud eestlaste kirjutatud tekstiks, kuid śrift ja sõnastus osutavad sellele, et tekst pärineb siiski hilisemast ajast kui 15. sajand.
Kiriku sisustuse kõige väärtuslikuma osa moodustab Lüübeki kunstniku Henning van der Heide valmistatud puunikerdustega altar. Reljeef, mida peetakse rikkalikumaks ja meisterlikumaks kogu Põhja-Euroopas, asub praegu Saaremaa Koduloomuuseumis.
Kiriku uue altari neogooti stiilis monumentaalse altariseina keskosas domineerib vene kunstniku O. F. T. von Moelleri maal "Kristus ristil", mille loomiseks olevat modelliks olnud kohaliku mõisa kutsar Kuusiku Kusta. Kiriku altariruumis asub vana puuskulptuur "Joosep", mille autoriks arvatakse olevat Tallinna puunikerdaja Clawes van der Sittow.

Kiriku lähedal töötas aastail 1871-1920 Kaarma Õpetajate Seminar, millel oli Saaremaa kultuuriloos eriline koht - 40 aastat valmistati siin ette õpetajaid Saaremaa küla- ja kihelkonnakoolidele ning vallaametnikke. Seminarihoone ei ole säilinud. Koht on tähistatud mälestuskiviga.

Kaarma maalinn asub Kuressaarest 13 km kaugusel, Laadjala-Kaarma-Karja maantee 6. km-l, Kaarma kirikust 100 m kirde pool.
Oma põhiplaanilt on maalinn peaaegu nelinurkne (välismõõtmed 140x120 m). Umbes 4800 m² suuruse tasase õue keskel on märgatav lohk, endine kaevuase. Selgelt nähtavad on linnuse väravakohad valli kirde- ja loodenurgas.

Kirikukülas on Oskar ja Rudolf Kallase sünnikodu.
Oskar Kallas (1868 Kaarma – 1946 Stockholm) oli rahvaluule- ja keeleteadlane, Rudolf Kallas (1851-1913) tegeles pedagoogika, kultuuriloo ja rahvaluule uurimisega.

 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee