11:44 pühapäev, 29.01.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedKirikud
Häädemeeste Mihkli kirik
Aadress:
Kirjeldus

Omanäoline historitsistlik-eklektilises laadis maakivist ja punasest tellisest ühelööviline kirik. Ehitatud 1874. a. M. v. Holsti projekti järgi. Nelinurkne puust haritorn lisati aastal 1892. Pikihoonega liitub kavatises idas ristkülikulise põhiplaaniga käärkamber. Hoone dekoratiivsus on saavutatud ümarkaarsete paarisakende, nendevaheliste tugipiilarite, portaalide ja karniisi punase tellisega markeerimisega.
Interjööri ruumimõju määravad silindervõlv, teravkaarne altariniśś idaseinas, puust väärid lääne-, põhja- ja lõunaseinas. Sisustus neogooti stiilis. Altarimaali autor on inglane A. Ramsey (1881).

K. Kodres
Eesti arhitektuur. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1997

Jumalakoda Häädemeestes on peaingel Miikaelile pühendatud väheldane, kuid oma maakivist ja punastest tellistest müüride kaunidusega silmarõõmustav historitsistlik ühelööviline hoone, puidust haritorniga lääneviilu tipus. Kooriruumi sel pühapigal ei ole - altar paikneb pikihoone idaseina teravkaarses niśis. Kõige idapoolsemaks liideseks hoonele on eeskoja ja polügonaalse põhiplaaniga käärkamber. Riia arhitekt Matthias von Holsti projekti järgi ehitatud kirik pühitseti 1874. a. Suhteliselt väikese jumalakoja mahutavast suurendavad külgrõdud.
Sisustus on eklektiline. Altarisein on kujundatud maali ümbritseva gotiseeritud raamistusena, mille külgkonsoolidele on paigutatud lumivalged inglikujud. Altarimaal Mt 14:28-31 järele - "Päästa mind, Issand!", mis on inglase Allan Ramsay maalitud ning olevat ostetud Londonist, on Eestis ainulaadne, ehkki seda süźeed kohtame teisteski, peamiselt rannaäärsetes kirikutes. On ju nii oma Päästja käest kinni haaranud kabuhirmus Peetrus kui ka jüngrite laevuke tormisel silmapiiril selgi suurel lõuendil maalitud randlase elutõelisuse olukorda, tormiste vete meelevalda, kus inimese nõder jõud ei aita, kui ta oma lootust ei pane Jumalale.
Säravaks aktsendiks jumalakoja lihtsas ja ahtas interjööris on kaheksateistkümne küünlatulega kristallkroonlühter, ka eklektiline ja hoonega üheaegne. Tornikell "Tulge, sest keik on jo walmis", samuti 1874. aastast, on valatud Pärnus C. W. Petersoni valukojas ning rikkalikult dekoreeritud reljeefsete akantusvöönditega ülaosas ning küljel oleva krutsifiksmedaljoniga, mida inglid kannavad.
Üks tukukott - riidest, tikitud korjanduskotike pika varre otsas, nimetähtedega ja aastaarvuga 1731, meenutab, et praegusel kenal kirikuhoonel on Häädemeestes olnud eelkäija.
17. sajandil oli Häädemeeste kirik Saarde abikirikuks. Ta kandis Püha Margareeta kabeli nime ja oli puuehitis. 1776. a. lahutati Häädemeeste Saardest ning ühendati Tahkurannaga, mis seni Tori alla ei kuulunud. Häädemeeste kogudus sai iseseisvaks 1862. a. Esimene õpetaja kutsuti ametisse 13. okt. 1863.
Praegune kivist kirik ehitati 1874. a. arhitekt Holsti plaani järgi maakividest, kiltkivi katusega. Torni ehitus viidi lõpule 1892. a. Kirikus on 300 istekohta. Kiriku pühitsemine toimus 29. sept. 1874. a. Orel on V. Müllerstedti ehitatud Tartus 1883. a. Altaripildi, õlimaali Kristusest Peetrusega Tiberiase järvel, on valmistanud Inglismaal Allan Ramsay 1881. a. Richteri maali järgi. Tornis on väheldane, selge kõlaga kell, mis on valatud Pärnus Petrsoni töökojas 1874. a.
B. Ederma, A. Jaik, Eesti Evangeeliumi Luteriusu Kirikud. Trt., 1939, lk. 140.

Häädemeeste Lutheri kiriku saamine
Kiriku nõukogu mehed vaielnud, kuhu kirik ehitada. Üks tahtnud mäele, teine orgu, kolmas koguni keset alevit. Kokkuleppele pole jõutud. Viimaks jõutud ühisele otsusele, et las härjad määravad. Pandud siis kivid vankrile ja härjad ette vedama, pead seoti üles, et süüa ei saaks. Kuhu kivid maha kukuvad, sinna kirik ehitatakse. Härjad käinud ja vedanud, polegi seisma jäänud. Lõpuks ühest künkast üles ronides, läinud koorem ümber. Sinna siis ehitatud kirik.

Sirje Simson
Eesti Kirik nr. 30, 8. august 2001

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee