10:29 pühapäev, 29.01.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedKirikud
Harju-Madise kirik
Aadress:
Pildid
Kirjeldus

Püha Mattiase kirik helendab rannaastangul suursuguselt ja kaugele. Jõuluõhtul küünlatuledes särav pühakoda - milline imeline vaatepilt meritsi lähenejale! See paik, kuhu siine esimene kabelikivi arvatavasti 15. saj lõpupoole ehitati, kuulus Padise kloostrile. Oletatavasti sarnanes hoone Keila algkirikuga.1679. aastal lisandus torn.

Clas Rammi annetatud, 1767.a ümbervalatud tornikell on kirikus selle daatumi ajaloole säilitanud. Aga koor, pikihoone ja torn praegusel kujul on välja ehitatud  pärast 1765. aastast. Kirik kuulub meie mitte just rohkete 18. saj. sakraalhoonete hulka. Järgnev aastasada lisab omakorda veel mõjutusi uusgootikast. 19. saj. vormides taastati tornikiiver pärast hävimist 1968. aasta kahjutules.

Harju-Madise vana altaritriptühhon sisekülje maalidega "Püha õhtusöömaaeg", "Kristuse sündimine", "Ülestõusmine" on aastast 1631. Kantsel, milles aimata barokkstiili ülekasvamist varaseks klassitsismiks - 1784. aastast. Ainulaadne on vahesein-tänutahvel kantsli annetajate nimedega.

Rahva hulgas liigub legend, et kiriku ehitas merehädast sel kohal pääsenud Mattiase-nimeline laevakapten, kes siis oma tõotuse kohaselt laskis ehitada kiriku. Selle põhjenduseks peetakse kiriku paiknemist otse endise rannapanga äärel (vahele jääb vaid ca 2 m laiune ukseesine jalgtee). Kiriku peauks on suunatud merele ja kantsli kõlaräästas on kasutatud kujutist, mis meenutab ühteaegu päikest ja laevatüüri.

Padise kloostri, Harju-Madise ja Risti alad andis Gustav Adolf 1620. a. endise Riia toomhärra Thomas v. Rammi valdusse. (Thomas von Ramm oli rikas kaupmees ja Riia toomhärra, kes finantseeris Gustav II Adolfi sõjaretki ja sai selle eest kogu siinse piirkonna kingituseks ). Rammide pideva patronaazi alla kuulus ka Madise kirik, mis kujunes mõjuka suguvõsa lemmikkirikuks ja matmispaigaks. Sellest tingituna allutati 1622. a. Risti kirik ja kihelkond Madisele. Madise kihelkonda kuulusid ka Pakri neem ja saared.
Tookordne kirikuhoone oli tõenäoliselt möödunud sajandil ehitatud kivikirik ilma kooriruumita, võlvideta või puidust silindervõlviga hoone. Sellest perioodist on säilinud triptühhon - kappaltar, dateeritud aastaga 1631. Peetakse tõenäoliseks, et juba 1670. a. ehitati kirikule kolm esimest tornikorrust (senisele eeskojale). Võib arvata, et sellega seoses kingiti (1679. a.) kirikule praeguseni säilinud väiksem kirikukell.
18. sajand algas rängima katsumusega eesti rahva ajaloos - Põhjasõjaga. Aastatel 1706 - 1712 oli kirik suletud. Rahvapärimuse järgi olnud kirikus vallutajate hobused. Põhjasõjale järgnes majanduslik tõus, mis tõi kaasa ka kirikuehitusliku aktiivsuse. Selle tulemuseks oli aastatel 1765 - 1773 püstitatud uus (praeguseni säilinud ) kirikuhoone.

Kirikust 20 m lõuna poole paikneb samuti 18. sajandil ehitatud ruumikas kabel. Kabelit kasutati patroonide - v. Rammide suguvõsa matmispaigana 18. sajandi teisest poolest kuni 19. sajandi keskpaigani. Võimalik, et kabel ehitatigi vahetult pärast kiriku ümberehitamist 1770. aastatel, kuna 1773. a. keelas Katariina II kirikutesse matmise. Esimesed Eestimaa Rammidest on maetud Tallinna Toomkirikusse.

Madise kirikuaia väravad on külasepa meistritöö.

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee