12:10 pühapäev, 29.01.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedKirikud
Harju-Risti kirik
Aadress:
Pildid
 
Kirjeldus

Harju-Risti

Padiselt ei ole Ristile kuigi pikk maa. Risti kirik on ehitatud samasuguse lahendusega nagu Padise kloostri maa-alune kabel - krüpt. Neli võlvi lähtuvad kiirtena ühest ja samast sambast. Kiriku ukse kohal näeb samasugust kivist nägu nagu Padise kloostri kirikus. Kiviraidurite modellideks on olnud kohalikud talupojad,

Kiriku ühel seinal on märgata risti ja kahe skulptuuri jälgi. See 13. sajandist pärit Kolgata-grupp - Kristus ristil koos Maarja ja Johannesega - on nüüd Niguliste kirikus.

Kirikuaias on üks neist vähestest Vabadussõja monumentidest, mis terveks jäid ( lisaks nimetatule veel Vormsil, Pilistveres ja Järva-Peetril).

Püha Risti kirik Harjumaal oli keskajal Padise kloostri hallata. Vanim kabel kuulus Jüriöö ülestõusu eelsesse aega, kuid siis ehitustööd katkesid. Tsistertlastest ehitusmeistrid naasid alles 15.sajandi esimestel kümnenditel: võlviti koori ja ehitati valmis pikihoone. Viimasena sai võlvid pikihoone, mistarvis kiriku keskele laoti neljatahuline piilar ja võidukaar tehti madalamaks. Kirik sai seejärel ka ümara põhiplaaniga range läänetorni. Ilmselt 17. sajandil varises pool torni ülaosast, mille läbi Risti kiriku välisilme nüüd nii meeldejäävalt ainulaadne ongi.

Liivi sõjas kannatada saanud pühakotta tellis Padise mõisahärra Thomas von Ramm 1630. aastal Tobias Heintzelt kena kantsli. Veel on pikihoone idaseinal näha jäljed Risti kiriku kauneimaist skulptuuridest - 14. saj. Reinimaal nikerdatud üleelusuuruste figuuridega Kolgata-grupist: Kristus ristilööduna, neitsi Maarja, apostel Johannes, mis neli aastakümmet tagasi kirikust ära viidi ning on nüüd Niguliste püha Matteuse kabeli seinal. Aga omal ajal olid need Padiselt pärast reformatsiooni üle toodud tippskulptuurid altaripildi aseme täitjateks, kuni praegune tundmatu kunstniku maalitud "Kristus ristil" (Eduard von Gebhardti järgi) ühes pseudogooti altariseinaga need välja vahetas. Gustav Normanni orel on Gustav von Knorringu kingitus 1852. aastast.

Kalender "Eesti kirikud 2001".

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee