12:20 pühapäev, 29.01.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedKirikud
Iisaku kirik
Aadress:
Saada e-mail http://www.eelk.ee./iisaku/
Kirjeldus

Varasemad teated kogudusest pärinevad juba 16. - 17. sajandist. Praegune kirik ehitati 1846. aastal püstitatud ja 1893. aastal põlenud kivikiriku asemele 1894. aastal vana kiriku põhikavatist järgides (viimane oli nähtavasti kooriosa võrra lühem). Kirikuhoonel on massiivne telkkiivriga läänetorn (kell 1893) ja sellega liituvad külgeeskojad. Teravkaarsed aknad, akendevahelised tugipiilarid, teravatipulise portaalina kujundatud sissepääsud ning pisike haritorn pikihoone katusel annavad hoonele ajastuomase neogooti ilme.
Interjööris katuslagi, idas kitsas teravkaarne võidukaar ning läänes kolmekülgne oreli- ja koguduseväär. Kooriseinas vitraaźiga roosaken.
Sisustuses neogooti altar (tundmatu autori maal "Ülestõusmine") ja kantsel (külgedel kuut apostlit kujutavad maalid, 1957, M. Kukk-Rahamägi). Säilinud ka köstrikantsel (19. saj. lõpp). Orel aastast 1895 (H. Voigt & Sons).

K. Kodres
Eesti arhitektuur III. Üldtoimetaja V. Raam. Tln., 1997

Kõigest aasta ja kaks kuud kulus selleks, et kahjutules hävinud kirikuasemele saaks Iisaku kogudus Virumaal uue ja suurema jumalakoja. Uus kirik ehitati ajastu maitsele vastavalt pseudogooti stiilis. Projekteeris hoone ehitusinsener, Tallinna linnanõunik ja muinsuskaitse-komisjoni liige parun Friedrich Axel von Howen, kes on ka Jüri kiriku uusehituse ning Kuusalu kiriku juurdeehituste kavandaja, mitme pseudogooti stiilis maja projekteerija Tallinnas. Iisaku uus jumalakoda pühitseti  24. aprillil 1894.
... Esimese Iisaku kiriku ehitamisaastat ei teata. Kirik oli ehitatud puust. Kuna see kirik oli väga vana ja jäi kogudusele kitsaks, hakati 1845 ehitama uut kirikut. Tööga jõuti lõpule ja uus kivist jumalakoda õnnistati 18. augustil 1846.
6. veebruaril 1893 põles Iisaku uus kirik maha. Päästeti ainult altaripilt ja mõningad altaririistad. Ka 222 aasta vanune kirikukell hävis, kuna ta suure kuumuse tagajärjel sulas. Valitsuselt nõutati luba uue ja suurema kiriku ehitamiseks. Lähedalt ja kaugelt voolas kokku armuande ehituse heaks, millede abil seda tööd saadi alata ja nii kaugele viia, et 24. aprillil 1894. a. pühitseti uus kirik.
Viimane suurem remont teostati 1937. a. Kirikus on 500 istekohta.
B. Ederma, A. Jaik. Eesti Evangeeliumi Luteriusu Kirikud. Trt., 1939. lk. 77.
Sirje Simson
Eesti Kirik nr. 31, 15. august 2001

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee