11:41 laupäev, 08.08.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedKirikud
Viru-Jaagupi kirik
Aadress:
http://www.eelk.ee/viru-jaakobi/
Kirjeldus

Viru-Jaagupi kirik (pühitsetud apostel Jaakobusele).

Sai Liivi ordult korduvalt maa-annetusi (1453, 1473, 1482, 1504) ja oli orduvõimu lagunemiseni Rakvere Maarja kiriku (asus ilmselt linnuses) abikirik. Ehitatud tõenäoliselt 15. sajandi teisel veerandil Rakvere ordufoogti toetusel.

Algkirik on suurelt osalt säilinud praeguse kiriku idapoolses osas; koosnes kolmelöövilisest kodakirikulisest pikihoonest, väiksemast nelinurksest koorist ja neljatahulisest tornist, mis ülaosas oli kaheksatahuline. Ukseavad lääne- ja lõunaseinas on algse kujunduse kaotanud; säilinud pole ka akende ehisraanustikke. Tõusva kiirujoonega ristvõlvil on kooris erandlikult kaheksa roiet (vrd. Tallinna toomkiriku koor), mille hilisgooti profiil koosneb kahest pirnvöödist; nurkades toetuvad roided pikaks venitatud püramiidjatele konsoolidele. Pikihoones on servjoonvõlvid; nende arkaadi- ja vööndkaartel on koori võlviroietega sarnane profiil; konsoolid on trapetsikujulised ja liigenduselt kaheosalised. Kirjeldatud vormid kuuluvad Tallinna Ja Harju hilisgootikasse. Tallinna-pärane on ka piilarite kaheksatahuline kuju ja geomeetriliselt lihtne talum. Koori idaseinas on erandlik sakramendiniśś, mis läbi seinamüüri ulatudes võimaldas hostia eksponeerimist ka väljasolijaile.
Võimalik, et juhtivaks meistriks oli Andreas Kulpesu Tallinnast, keda Rakvere foogt 1427. a. kutsus uue kiriku ehitamisele, kohta mainimata.

Kirik rüüstati Liivi sõjas; taastati 1667. a., mil oletatavasti ehitati ka käärkamber. Rüüstati uuesti Põhjasõjas (1703), mil põles osa kiriku interjöörist. Aastatel 1877-78 kirik rekonstrueeriti: algne torn lammutati, pikihoonele lisati kaks uut traveed ja uus läänetorn (48 m); interjööris säilis vana ehituslaad, eksterjöör kujundati neogootiliseks.

Villem Raam

Eesti arhitektuur III. Üldtoimetaja V. Raam. Tln., 1997

Viru-Jaagupi kirik pärineb suuremas osas 15. sajandist, millal see ehitati gooti stiilis kodakirikuna. Praeguses hoones on keskaegsed ainult idapoolne kolme travee pikkune osa ja kooriruum; läänepoolne, kahe travee pikkune osa ja torn ehitati 1878. a. Kunstimälestistena kuuluvad riikliku kaitse alla õlimaal "Mehe rinnaportree" (17. sajand), neli figuuri (puunikerdus, 16. ja 17. sajand).
Kirikuaias on võetud kaitse alla kaks stiilset rõngasristi (17. sajand).
Aastail 1697 -1710 oli Viru-Jaagupi pastoriks ajalookroonik Christian Kelch, kelle "Liefländische Historia" ja selle järg "Continuation" on väärtuslik ajalooallikas.

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee