00:33 pühapäev, 25.10.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedKirikud
Martna Püha Martini kirik
Aadress:
Kontaktisik
Saada e-mail
Pildid
Kirjeldus

Esimene kirik ehitati siia 13. sajandil, kuid orduväed purustasid selle 1298. aastal. Praegune Martna Püha Martini kirik on ehitatud 1500. a. ringis. Kirikus on ampiirstiilis kantsel ja Chr. Ackermanni valmistatud nikerdaltar 1700. aastast.
Säilinud on 14. sajandist pärinev ristimiskivi  ja Kässomehe Lauri rõngasrist aastast 1632.

Martna kirik

Martna kõige vanem kirik hävis ordu ja piiskopi vahelises sõjas ligikaudu samal ajal, kui põles maha Lihula esimene pühakoda - 13. sajandi lõpuaastail. Põhjaportaali kohal seina müüritud vapikivi lubab seostada praeguse püha Martinuse kiriku ehitamisaega Saare-Lääne piiskop Johannes III Orgasega 15.-16. sajandi vahetusel.

See on põhiplaanilt kolmevõlvikuline ühelööviline, algselt tornita hoone, mille idavõlvik on kooriruumiks. Siin on võlvlagi säilinud, aga pikihoonet katab võlve jäljendav puitlagi 1683. aastast. Kaks-kolm aastat hiljem laoti läänetorn (tornikiiver 1883) ja seni läänefassaadi kaunistanud suur roosaken jäi torniniśi dominandiks. Christian Ackermanni loodud on altarisein (1700), mille ülemine maal "Kristus ristil" siiani asub omal kohal, aga "Püha õhtusöömaaeg" asendati 1896. aastal maaliga "Kristus Ketsemani aias" (Heinrich Hofmanni järgi). Oletatavasti 17. sajandi keskel püstitati lõunaküljele perekonnarõdu, mille tahveldisel olevad omanikukirjad on hilisema värvikihi all varjul. Martna kiriku väga vana paest ristimiskivi on erandlikult ahta kupaosaga.

Kalender "Eesti kirikud" 2001

Kaks Läänemaa kirikut, Piirsalu ja Martna said tagasi oma tornikaunistused - risti ja tornimuna.
Martna kiriku restaureerimist alustas Tallinna firma Rändmeister 1998. Kirik sai uue katuse ja restaureeriti rist. 110 aastat tagasi Martna kiriku torni pandud rist oli kehvas seisukorras - risti puitkarkass oli paisunud ja metalläärise lõhkunud, kuuli sisse olid linnud ehitanud pesa ja sellest tulenev niiskus oli kuulipõhja õhukeseks söövitanud. 20. aprilliks 2001 kavandatud tööde lõpetamist tumestas traagiline õnnetus. Esmaspäeval, 9. aprillil kukkus katusetellingute demonteerimisel kiriku peaukse poolselt küljelt paarikümne meetri kõrguselt alla töömees, kes õnnetuspaigal suri. Restaureerimise algkapital 20 000 dollarit tuli Ameerikast ennesõjaaegse Martna kirikuõpetaja Samuel Eduard Lindi perekonnalt. Kokku on remonditööde maksumus üle 1,5 miljoni krooni. Ülejäänud raha on tulnud Eesti muinsuskaitselt.
Katkend A. Karnau ja K. Korpe artiklist "Kaks kirikut sai taas tippu risti", Eesti Kirik nr. 16, 18. aprill 2001

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee