12:08 pühapäev, 29.01.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedKirikud
Aegviidu Aleksandri kirik
Aadress:
Saada e-mail
Pildid
Kirjeldus

Ammu enam ei näe väike Aegviidu Aleksandri kirik (pühitsetud 6. detsembril 1896) välja muinasjutu-palktarena, nagu siis, kui Lehtse mõisnik Friedrich von Hoyningen-Huene ta Ambla koguduse abikirikuks kinkis (1992. aastast on Aegviidus iseseisev kogudus).
Raudteejaama-ligidane pühakoda sai 1944. a. märtsipommitamisel kannatada. 1940. a. juurde ehitatud torn oli muutnud hoone välisilmet, aga sõjakahjude taastamisel kahjuks vaesestati see Eesti kirikute seas vägagi ainulaadne puidust historitsistlik jumalakoda. Nüüd võib vaid vanadel fotodel vaadelda hoone algset rikkalike nikerdustega, roosakna ja kahe fiaalitipulise nurgatorniga gootilikku läänefassaadi. Kaotsis on algne interjöör - praegune põrandast laeni lakitud puitviimistlusega kirikuruum kannab 70. aastate sisekujundusmaitse pitserit (põhjalik remont 1971-74 kohaliku arhitekti Ilo Auriko projekti alusel).
Sirje Simson
Eesti Kirik nr. 5, 31. jaanuar 2001.

Aegviidu Aleksandri kirik on ehitatud 1895. a., sisse pühitsetud 6. detsembril 1896. a.  Kabeli laskis ehitada oma maadele Aegviidu raudteejaama lähedale  Lehtse mõisnik Fr. v. Hoyningen-Huene.
Väike rohkete puunikerdustega ehitis sai tugevasti kannatada II maailmasõjas ja seda on seetõttu mitmel korral parandatud. Põhjalik kapitaalremont  toimus 1974. a. kohaliku arhitekti Ilo Auriku projekti järgi.
Aegviidu surnuaiale on maetud  tantsupedagoog Anna Raudkats (Johanna Natalie Elisabet, sünd. Ropkal 1886, surn. Tapal 1965).

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee