11:44 pühapäev, 29.01.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedKirikud
Anna kirik
Aadress:
Pildid
Kirjeldus

Anna kirik on tagasihoidliku vormikõnega hilisbarokne kirik, ehitatud 1776 - 80. 1852. a. toimunud kapitaalremondi käigus lisati mõned uusgooti detailid (ehisviil läänes). Pikihoonega liitub läänes nelinurkse põhiplaaniga telkkiivriga torn, idas pikihoonega ühelaiune polügonaalne koor. Torniportaal on ümarkaarne. Kirikuhoone aknad on nelinurksed, eenduva krohvraamistusega.

Interjööris on algne laudadest peegellagi. Sisustus on neogooti stiilis.

K. Kodres

Eesti arhitektuur. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1997

Anna kirik

Praegune Anna kirik kalmistupuude varjus on noor - ehitatud 1776-80 (pühitsetud 6. juulil 1780. a.). Pikihoonega ühelaiune koor teeb kirikuruumist avara saali. Pea kohal ei ole võlve, vaid peegellagi.

Me ei tea, milline oli algne kirikusisustus, kuid Rudolf von zur Mühleni kavandi järgi tehti Paides 1892. a. valmis praegune, barokse interjööriga dissoneeruv pseudogooti altarisein ja teravatornilise kõlaräästaga kantsel. Ka altarimaal "Päästa mind, Issand" on von zur Mühleni maalitud.

Küllap on rahvapärimusele alust andnud Georg Johan von Bocki hauaplaat kivisse raiutud krooni ja varesejalgu meenutavate palmiokstega, mis tõepoolest kannab kiriku ehitusaastast varasemat daatumit 1758. See hauaplaat on mälestusmärk 17. sajandi keskel ehitatud Püha Anna puukabelist sellessamas paigas. Puukabeli lagunemise ajal, mil kogudus oli Põhjasõja vintsustuste järel taas jõudu kogumas, andiski tõuke kivikiriku ehituseks.

Sirje Simson

Kiriku ehitamise lugu

Enne Põhjasõda ei olnud Purdes veel kirikut, vaid ainult klooster. Sõja ajal lõhutud aga klooster ära. Rahvas pidanud väga kaugel Paides kirikus käima.

Korra läinud üks talutüdruk Anna metsa seenele. Metsas olnud sel ajal Purdi ümber väga palju seeni.

Paksu metsa mööda seeni otsides juhtunud tüdruk rägastikku, kus õige palju seeni leidnud. Seeni korjates näinud tüdruk seal kaks laia kivi, mis samblast kõrvuti välja paistnud. Kive vaadates leidnud tüdruk kivide peal varese jälje sarnased kirjad. Tüdruk katsunud kive üles tõsta, kuid ei jaksanud. Jooksnud koju, seal rääkinud oma leiust.

Peremees viinud kohe mõisa teatust. Mõisahärra läinud ühes teomeestega rägastikku. Lasknud kivid ülesse kiskuda. Kivide alt leitud hulk mitmesuguseid kiriku riistu, kiriku kell ja raha. Kivide kirjast ja leitud asjadest selgunud, et ses kohas sõja ajal rahvale Jumala teenistust peetud.

Mõisahärra lasknud metsa maha raiuda ja kivide asemele kiriku ehitada. Leidja nime järele pandud kirikule Anna kirik nimeks. Leitud kiriku riistad viidud kõik kirikusse, kell aga pandud torni. Metsast leitud kirjadega kivid seista veel praegu põrandas.

Põhja sõja ajal maetud need kirikuriistad uuesti maha. Kümnekonna aasta eest olla osa neid riistu ülesse leitud, aga suurem osa seista veel praegu maa sees peidus. Keegi ei leia õiget kohta ülesse.

A. Suurkask Viljandist

Kirikute raamat. Rahwajutud meie maa kirikutest ja nende ehitamisest. M. J. Eiseni rahvaluulekogust. Tartu, 1901

Sirje Simson

Ajalehest "Eesti Kirik" nr. 2. 2001


Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee