09:13 pühapäev, 05.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedKabelid
Ilumäe kabel
Kirjeldus


Varasem kabel ehitati aastatel 1729-31 Kadrina abikirikuna Palmse mõisniku A. D. v. der Pahleni eestvõttel: oli väike kreeka risti kujulise põhiplaaniga barokne puitehitis. Aastatel 1841-43 asendati see hilisklassitsistlikus laadis kivihoonega (arh. J. Schellbach): ristkülikukujulisele põhiosale liitub lääneküljel kolmadiku jagu kitsam eeskoda, mis kannab kuuppelja katusega torni, idaküljel mõnevõrra madalam kooriruum. Osa aknaid on teravkaarsed. Kabelis on neljale sambale toetuv oreliväär (orel arvatavasti G. Normann). Klassitsistlik altar paariti asetatud korintose sammastega külgedel ja Kristust Õlimäel kujutava maaliga (C. S. Walther). Altari kohal asub dolomiidist tahutud v. Pahlenite vapp (1842, J. G. Exner). Akendel koopiad Palmse mõisarahva ja kohalike talupoegade vappe kujutavast 14 klaasimaalingust (1729, originaalid Rakvere muuseumis). Vanemast kabelist pärineb barokne altar (1731, J. V. Rabe töökoda).

Ants Hein

Eesti arhitektuur III. Üldtoimetaja V. Raam. Tln., 1997

Ilumäe on oma nime vääriliselt kaunis. See on paik, kuhu päralejõudjat päikesekiir tervitab, olgu tuldud kuitahes sombuse taeva alt. Ilumäe kabeli tornikuppel ulatub vaevu üle kabeliaia põlispuude. Ja kabeliaed ise, haruldaselt huvitavate sepis- ja kiviristidega, on vaatamisväärsus, mille pärast maksab sammud Ilumäele seada isegi kaugelt.

Praeguse Ilumäe kirikukogudus iseseisvus 1926. a., eelkäijaks oli 1729-31 ehitatud puukabel. Ilumäe kabel kuulus kadrina kogudusele, kuid pühakoja ülalpidamine oli suuresti palmse mõisnike kanda. Kui puukabel vananes ja kitsaks jäi, tuli asuda ehitama uut - kivist ja avaramat jumalakoda. Algkapitali selleks andis 1814. a. Hans von der Pahlen, aga ehitama asuti alles kindralkuberner Carl magnus von der Pahleni ajal 1841. Arhitekt Johann Schelbachi projekteeritud hilisklassitsistlik kirik (aasta hiljem tellis naabermõisnik Sagadist samalt arhitektilt kavandi kabeli jaoks Eskus) omab ristkülikulise plaanilahendusega kirikuruumi orelivääriga, suhteliselt madala, kuppelkiivriga läänetorni koos tornialuse eeskojaga ja idaküljel käärkambri. Altariseina kujundavad kaks paari kõrgeid korintose kapiteeliga sambaid, mille vahel Carl Sigismund Waltheri maal "Kristus Ketsemani aias" (1843).

Uus Ilumäe kirik pühitseti 22. augustil 1843. Kas väga uhke ampiirstiilis kristalllühter (varastati kirikust 1979. a.) oli olemas juba puukabelis või toodi ehtima uut pühakoda mõisast - me ei tea, kuid vanast kirikust on tänini alles barokne altarisein (Johann Valentin Rabe, 1731). See nikerdustöö maaliga "Kristus ristil" oli mõned viimase sõja järgsed aastakümned Lüganuse koguduse kasutada, aga nüüd on Ilumäel tagasi ja teenib taas käärkambri altarina. Kaks suuremõõtmelist maali "Püha õhtusöömaaeg" ja "Jeesuse aukirgastumine" (mõlemad J. öertal, 1812) on Rakveres muuseumihoiul. Ilumäe kiriku akendel on 15 õrna vitraaźvappi puukiriku ajast, aastast 1729 (need klaasimaalingud on koopiad, originaalid anti samuti muuseumisse hoiule). Nimedega varustatud vapimaalinguid lähemalt silmitseja märkab üllatusega, et vaid kaks neist on tõelised aadlivapid. Ülejäänud kuuluvad lihtsamale rahvale. Enamgi veel, kuus vappi kannavad heraldiliselt kujundatud vapikilbil talupoeglikke tähiseid (kündev härjapaar - Jacob Muick, puusepariistad - Marten Sae, Arendt Porggast, Mall Porggast, Jacob Falck, tuuleveski - Dietrich Muick). Kas ainulaadne talupojavapikogu Ilumäe kabeliakendel sündis mõisasakste kapriisist või ilmutasid palmse Pahlenid tõepoolest vennaarmu?

Sirje Simson

Eesti Kirik nr. 33, 29. august 2001.

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee