12:09 pühapäev, 29.01.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Anija mõis
Aadress:
Kirjeldus

Esinduslik mõisaansambel 17. sajandi teisest poolest kuulus Stael v. Holsteinidele, alates 1840. aastast Ungern-Sternbergidele. Kahekorruseline mezzaninoga varaklassitsistlik härrastemaja ehitati 1801. 1905. aastal põletati, taastati ligikaudu algsel kujul. Fassaadid on liigendatud kesk- ja otsarisaliitide, pilastrite ja krohvrusteeringuga, katuses on kaks barokset akent. Korstnapiibud on 18. sajandi laadi. Keskrisaliidi frontooni (algselt kroonitud metallvaasiga) kujunduses on kasutatud balustraadimotiivi. Aknad on laia raamistusega, peaust ümbritseb neorenessanslik portaal. Põhikorrus on alumine, seal paiknevad saal jt. esindusruumid. Vestibüülis on 20. sajandi algusest pärinev väärispuidust trepp, osa ruume on kaunistatud papjeemaśeedekooriga. Omaette ehitisena liitub hoone põhjaotsaga mõisaköök.

Esiväljaku äärde jäävad 19. sajandi esimeses veerandis püstitatud vana tüüpi valitsejamaja ja pikk kaaristuga aidahoone, eemal on veel meierei, sepikoda, karjaõu.

Peahoone taga on paekivimüüriga piiratud vabakujunduslik park, mille taganurgas klassitsistlik paviljon (varemeis). Mõisa juures on park, milles leidub 70 - 80 võõrpuuliiki.

Juhan Maiste
Eesti arhitektuur. Üldtoimetaja V. Raam. Tallinn, 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee