 |
19. sajandi algusest pärinev ansambel, mis kuulus ehitusajal Otto v. Rosenile. Selle keskmes asuv kahekorruseline härrastemaja on varaklassitsistlik. Soklikorrusel, nurkades ja kahekorruselisel keskrisaliidil on kasutatud laia püstrusteeringut. Pidulikkust lisavad segmentaarsed frontoonid ja naisepeakujulised lukukivid. Keskteljel asuva peasissepääsu ees on malmrinnatisega sammasportikus-rõdu.
Sisekujunduses on säilinud väärtuslikke 19. sajandi I poolest pärinevaid klassitsistlikke elemente: maalitud triumfiteemaline friis, kaks kahhelahju ja J. Tomsoni 1847. a. maalitud seintega grotilaadne salong ühes endisest neljast mantelkorstnast.
Ansambel on üldkujult ovaaljas. Härrastemaja-esise väljaku vastasküljel on poolkaarja põhiplaaniga tall-tõllakuur ja ait (ehitatud 1930.-ndatel aastatel rahvamajaks). Keskteljel, mõisasüdamest umbes 1 km kaugusel asub antiiktemplina kavandatud magasiait (varemeis). Telgsümmetriline oli ka muruparteri, ringtiigi ja eemalejääva vesiveskiga ala härrastemaja taga.
M. Ernesaks
Eesti arhitektuur. Üldkoostaja V. Raam. Tallinn, 1997
|
 |