13:13 teisipäev, 07.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Vatla mõis
Aadress:
Kirjeldus

19. sajandi algusest pärinev ansambel, mis kuulus ehitusajal Otto v. Rosenile. Selle keskmes asuv kahekorruseline härrastemaja on varaklassitsistlik. Soklikorrusel, nurkades ja kahekorruselisel keskrisaliidil on kasutatud laia püstrusteeringut. Pidulikkust lisavad segmentaarsed frontoonid ja naisepeakujulised lukukivid. Keskteljel asuva peasissepääsu ees on malmrinnatisega sammasportikus-rõdu.
Sisekujunduses on säilinud väärtuslikke 19. sajandi I poolest pärinevaid klassitsistlikke elemente: maalitud triumfiteemaline friis, kaks kahhelahju ja J. Tomsoni 1847. a. maalitud seintega grotilaadne salong ühes endisest neljast mantelkorstnast.
Ansambel on üldkujult ovaaljas. Härrastemaja-esise väljaku vastasküljel on poolkaarja põhiplaaniga tall-tõllakuur ja ait (ehitatud 1930.-ndatel aastatel rahvamajaks). Keskteljel, mõisasüdamest umbes 1 km kaugusel asub antiiktemplina kavandatud magasiait (varemeis). Telgsümmetriline oli ka muruparteri, ringtiigi ja eemalejääva vesiveskiga ala härrastemaja taga.
M. Ernesaks
Eesti arhitektuur. Üldkoostaja V. Raam. Tallinn, 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee