22:24 kolmapäev, 22.03.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Triigi mõis
Kirjeldus

Pika ja keeruka ehituslooga ansambel, vanimaid mõisaid Harjumaal (esmakordselt mainitud 1379). Praeguses peahoones on ehitusosi 17. ja 18. sajandist.

Hoone lõunatiiva moodustab barokne, arvatavasti 18. sajandi keskpaiku, krahv P. A. Mellini ajal ehitatud ühekordne vormika täiskelpkatusega paekiviehitis. Klassitsismiperioodil (1817) ehitati hoone osaliselt kahekorruseliseks. Põhjaots muudeti peafassaadiks. Fassaadid kaunistati suure veneetsia aknaga peasissepääsu kohal, põhikorrusel kõrgete 8-ruuduliste akende ja krohvrustikaga. Fassaadi dominandiks on lai kolmnurkfrontoon ja nelja toskaana sambaga portikus. 19. sajandi lõpul lisati hoonele kahekorruseline juurdeehitus.

Siseruumide planeering on ebasümmetriline. Saal ja teised esindusruumid asuvad esimesel, elutoad teisel korrusel. Algne interjöörikujundus on valdavalt hävinud.

Väljak peahoone ees on kavandatud auhoovina, mida ümbritsevad stiilse kaaristuga aidad ning tall-tõllakuur. Samasse jääb väike poolkelpkatusega valitsejamaja.

Põhja poolt suundub läbi vabaplaneeringulise pargi härrastemaja keskele puiestee. Paekivimüüriga piiratud puu- ja juurviljaaed jääb peahoone idaküljele ja taha.

Juhan Maiste

Eesti arhitektuur. Üldtoimetaja V. Raam. Tallinn, 1997

Kõue küla asub Ardust 7 km läänes Kuivajõe ülemjooksul. Küla oli olemas 1241.a. 1379. aastast teada olev Kõue mõis (Kau) on sama mis Triigi. 1977.aastani nimetati Kõue küla Kõu külaks.


Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee