21:34 kolmapäev, 22.03.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Toila-Oru lossiansambel
Aadress:
Kirjeldus

Toila-Oru park on kauneimaid parke põhjarannikul, varemalt esinduslik lossiansambel.
Paiga suurejooneline väljakujundamine on seotud selle siirdumisega (Pühajõe mõisa koosseisus) Peterburi rahamagnaadile G. G. Jelissejevile, kes aastatel 1897-98 rajas sinna arh. G. V. Baranovski projekti järgi luksusliku suvelossi. See oli põhiosas 2-3-korruseline, viiekorruselise torniga, rikkalikult liigendatud rohkete terrasside ja rõdudega neobarokses suunitluses historitsistlik ehitis, millega liitus erakordselt suur kaarja põhiplaaniga oranźerii. Neist ida pool oli polügonaalse põhiplaaniga maneeź ja kahekorruseline teenijatemaja, veidi kaugemal lõuna pool nn. vene stiilis kirik. Aastatel 1935-36 rekonstrueeriti kompleks presidendi suveresidentsiks (arh. R. Koolmar, sisekuj. O. Siinmaa); hooned hävisid aastatel 1941-44, varemed lammutati, säilinud on osa terrasside tugimüüre.
Arh. G. Kuphaldti projekti järgi aastatel 1899-1901 rajatud suure pargi (72 ha) mõjukus tuleneb vahelduvale pinnareljeefile ning klindiveerelt avanevaist avaraist vaadetest; oluliselt rikastab maastikku looklev, osalt kärestikuline jõgi. Lossi lähim ümbrus oli algselt kujundatud regulaarstiilis mitmeosalise terrassaiana. Loodusliku ilmega parkmetsa astangu all on oluliselt täiendatud eksootidega (tänapäeval üle 150 puu- ja põõsaliigi).
Alates 1960. aastaist on pargis tehtud rekonstrueerimistöid, pargi edelaossa on ehitatud laululava.
Ants Hein
Eesti arhitektuur III. Üldtoimetaja V. Raam. Tln., 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee