10:46 pühapäev, 29.01.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Haljava mõis
Kirjeldus

Haljava küla müüdi 1397.a. Tallinna linnapea Cord Kegeleri poolt Maardu mõisa omanik Johann von Scherenbekele ning kuulus kuni 1549.aastani Maardu mõisa külge. Samal, 1549. aastal nimetatakse juba ka Haljava mõisat ning Haljava külagi on selle alla tagasi tulnud. 1551. aastal on küla endisel kohal, hiljem enam mitte. Umbes 1870.aastal tõsteti küla, mis asus mõisa idapoolsel küljel, ümber lõunapoolsele heinamaale.

1700.a. oli mõisa omanik Bernt Otto Stackelberg.

Rootsi ajal on mõis kuulunud kindralmajor Bernt Otto Stackelbergile, pärast Tallinna alistumist 1710. a. aga üle läinud kindrali abikaasale. Vähe enne Tallinna üleandmist on proua koos lastega ära reisinud Stockholmi. 1711. aastast on mõis kuulunud kapten Stahlile, kas pärimis- või rendiõiguse alusel, ei ole teada. Alates 1714. aastast kasutas mõisat oberstleitnant Brockenthal. Rootsi valitsuse ajal asustatud adramaid 15, iga adramaa kohta 10 -12 elujõulist meest.

Talupoegade olukord oli raske ja nii võis ebainimlik suhtumine talurahvasse mõnigi kord kalliks maksma minna. Kuna talupoegade õigusenõudlemine mõisniku suhtes oli kohtulikult peaaegu võimatuks tehtud, seati mitmel pool õigus jalule omal käel. Nii tapeti 1739.a. Haljava mõisa piires Kambi mõisa valitseja Andreas Grafström, kui ta oli teel kiriku juurest Maardu mõisa.

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee