21:31 kolmapäev, 22.03.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Vaimõisa mõis
Aadress:
Kirjeldus

Klassitsistlik vabaplaneeringuline ansambel Tallinna - Pärnu maantee lähistel. Muutus piiskopi läänist eramõisaks 16. sajandi esimesel poolel. Hoonestus rajati 18. sajandi lõpul, 19. sajandi esimesel poolel M. R. v. Nasackini ja H. v. Wilckeni ajal.
Kahekorruseline, pae- ja telliskivist, krohvitud, algselt kivist kelpkatusega peahoone kuulub varaklassitsismilt klassitsismile ülemineku perioodi. Fassaadikujundus on lakooniline. Esiküljel eendub kolmnurkfrontooniga (viiluväljal Nasackinite aadlivapp), sokliosas rusteeritud keskrisaliit, aiafassaadil kolmele massiivsele kivipostile toetuv kinnine rõdu ja kitsad külgrisaliidid. Sissepääsud on hoone esifassaadil ja otstes, uksed varaklassitsistlikud. Suhteliselt kõrged aknad paiknevad sümmeetriliselt.
Soklikorruse võlvitud ruumid on keskkoridorsüsteemis; paeplaatpõrandaga vestibüül on väike. Teisel korrusel on anfilaadsed esindusruumid. Saali laes on hilisklassitsistlik akantuslehtede, rosettide ja meanderornamendiga stukk-karniis. Säilinud on varaklassitsistlikke tiibuksi ja parkettpõrandaid.

Mõisamajaga on ansambliliselt seotud kivist ait ja tall-tõllakuur, karjamajandushooned asuvad kaugemal. Lümandu tee äärde jääb neogooti fassaadiga sepikoda ja hollandi tuulik.

Vabaplaneeringuline park on 2,5 ha suurune. Peahoone ees on ringteega piiratud muruväljak, selle ühel äärel pikk pärnaallee; peahoone taga suur, vaba kaldajoonega tiik.

Epp Kangilaski

Eesti arhitektuur III. Üldtoimetaja V. Raam. Tln., 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee