12:04 pühapäev, 29.01.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Aaspere mõis
Aadress:
Kirjeldus

Aaspere mõis on silmapaistev klassitsistlik ansambel. Algselt kahekorruseline kahe mantelkorstnaga täiskelpkatusega varaklassitsistlik härrastemaja ehitati ümber pärast 1796. aastat, mil mõisa omandas Fr. v. Dellingshausen. Hoonet tiibadelt pikendades saavutati esinduslik klassitsistlik lahendus, mis esifassaadi kujunduselt sarnaneb Riisipere ja Tapa mõisahoonetega. Hoone keskosa tõstab esile võimas kuue dooria samba ja atikafrontooniga portikus, millele sekundeerivad sarnase kujundusega otsrisaliidid. Suhteliselt madalamate akendega rusteeritud soklikorrust eristas kõrgemast ja valgusrikkamast esinduskorrusest lai krohvvöö. Risaliitide teise korruse akende alused pinnad on kujundatud petikbalustraadidedena. Peauks on lihtne, kaunistuseks suured akantusrosetid, girlandid jms. Pargipoolne fassaad on sarnane Kolga mõisahoonega: kõrgel soklil nelja sambaga portikus ning seda tasakaalustavad analoogse kujundusega otsrisaliidid. Keskrisaliidi kolmnurkfrontoonil oli enne tulekahju (1966) Dellingshausenite raidkivivapp. II korruse elegantse metallvõrega rõdult avanesid vaated parki. Hoone lõunaotsaga liitub 19. sajandi lõpus ehitatud verandalaadne talveaed.
18. sajandile iseloomulikuna on I korruse ruumid võlvitud, keskel on avar, raidpiilari ja algselt paeplaaridest põrandaga vestibüül. Soklikorruse all on osalt kelder. II korruse keskkoridorsüsteemis peegelvõlvlagede, profileeritud karniiside ja parkettpõrandatega anfilaadsetest esindusruumidest kõige pidulikum on saal. Valdav osa sisekujundusest - portaalilaadsetes raamistustes tiibuksed, kahhelahjud jne. on klassitsistlik. Saali kõrval on Eestis ainulaadne nn. hiina stiilis tuba (valmis 1893). 20. sajandi algusest pärinevad mitmed neobaroksed ahjud, kaminad, vestibüüli pidulik tammepuust trepp (1903).

Kõrvalhoonete ansambel on erakordselt suurejooneline. Avarat auhoovi peahoone ees piiravad pikad, algselt kaaristuga aidahoone ja tall-tõllakuur, järgnevad valitseja- ja teenijatemaja, hobusetallid jne. Tiigi kaldal asus karjaõu.

Härrastemaja taga on stiilne pargiandambel vaatesihile paigutatud sildade, veepeegelduste ning rotundikujulise "Sõprusetempliga". Pargi ääreosades kerkisid vaatevälja nn. hiina sild ja tempel, suur kivist kaarsild. Rakvere - Tallinna maanteele viis umbes 2 km pikkune lehiseallee.

Alates 1921. a. on mõisas lastekodu.

Juhan Maiste
Eesti arhitektuur III. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee