10:50 pühapäev, 29.01.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Aavere mõis
Aadress:
Kirjeldus

Aavere hooneterikas mõisaansambel on kujunenud peamiselt 19. sajandi teisel poolel. Rajati Kiltsi karjamõisana 1765, omaette mõis aastast 1775.
Neogooti elementidega historitsistlik peahoone (1877) koosneb madalamast (algselt ühekorruselisest, tänapäeval kahekorruseliseks kõrgendatud) keskosast, millele otstel liituvad kõrgemad tiibosad. Viimased eenduvad nii esi- kui ka tagafassaadil ja on kõrgete viiludega, kusjuures eriti rikkalikult (sakmikrinnatisega astmestik, laskeavasid meenutavad niśid, sõõrpetikud jne.) on kujundatud esiväljakupoolse fassaadi vasakpoolne viil; teised viilud on mõnevõrra lihtsamad, kuid ka nende kujunduses on kasutatud karniise, petikaknaid, tuulelippe. Väiksemad astmikfrontoonid on ka esikülje keskel ning ühel otsfassaadidest. Rõhtsalt liigendab hoonet korrustevaheline profileeritud simss. Mõlemal fassaadil on hoonetiibade vahel terrassid, varem paiknes esifassaadi keskel ka suur klaasitud veranda. Siseplaneering on ebasümmeetriline (osaliselt koridorsüsteemis), enamik ruume on oma algse ilme kaotanud. Põles 1996. a.

Kõrvalhooned paiknevad mitmes funktsionaalses rühmas ümber pargi, neist suurim peahoonest läänes. Tähelepanu väärivad mitmest ehitisest koosnev kinnise sisehooviga lautade-tallide kompleks ja dekoratiivses maakivi-pae segatehnikas kahekorruseline ait (mõlemad 19. sajandi teine pool).

Park (5,2 ha) on vabaplaneeringuline, puiesteedega; peahoone ees on avar väljak.

Ants Hein
Eesti arhitektuur III. Üldtoimetaja V. Raam. Tln., 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee