10:37 pühapäev, 29.01.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Arkna mõis
Aadress:
Kirjeldus

Peamiselt 19. sajandi viimasel veerandil formeerunud hooneterikas ansambel Selja jõel Tallinna - Narva maantee ääres. Mõisast on andmeid alates 1527. a.

1880.-ndate aastate paiku, mil mõisa omanik oli J. v. Schubert, valmis neorenessanslike detailidega historitsistlik kahekorruseline kivist peahoone. Selle esifassaadi kujundavad nelinurksete tulpadega liigendatud, keskosas astmikfrontooniga eeskoda ning kaks ebasümmeetriliselt paiknevat risaliiti, tagaküljel on eenduv tiibehitis. Algselt oli hoone teisel korrusel piluaknad (praeguseks ümber ehitatud), lõunatiival paiknes klaasveranda. Esimese korruse esindusruumide planeering on anfilaadne, säilinud on algset sisustust (sh. nikerdatud uksepiirdeid, reljeefsetest glasuurkahlitest suur kamin jne.).

Kõrvalhooned paiknevad peahoone taga ja lõunatiival, osalt ka teisel pool jõge; neist olulisemad on kahekorruseline valitsejamaja, kahe kaaravaga tall, mitu aita (neist ühel kolmeavaline kaaristu), kelder ja sisehoovi ümbritsevad laudad (enamasti 19. sajandi IV veerand, ehitamisel osalenud arh. F. Modi).

Liigirikka vabaplaneeringulise pargi (21 ha) kujunduslikuks keskmeks on jõgi; peahoone ees oli algselt suur paistiik. Pargis on säilinud kaks tahutud graniitplokkidest silda, paatide maabumistrepp jms. Peahoone ja maantee vahel on suur, osaliselt kõrge kivimüüriga piiratud aed.

Aastast 1920 kuni 1990. aastateni oli Arknas põllumajanduslik õppeasutus.

Ants Hein
Eesti arhitektuur III. Üldtoimetaja V. Raam. Tln., 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee