11:43 pühapäev, 29.01.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Avanduse mõis
KirjeldusValdavas osas 19. sajandil püstitatud mõisaansambel Simuna kirikust umbes 1 km kagus, kuulus 1849-82 tuntud vene maadeuurijale F. v. Lütkele.

Peahoone püstitati mitmes järgus: tema vanimad osad (hilisbarokne härrastemaja praeguse kompleksi põhjatiivas, algselt ühekorruseline valitsemaja keskel) pärinevad 18. sajandi teisest poolest, neid on täiendatud 1849. a. (ehitusmeister Appelbaum), ulatuslikumalt aga 1895. a. (põhjapoolne majandustiib) ja 1899-1902 (arh. R. v. Engelhardt). Tulemus on mitme vahelüliga pikk sopiline ehitis, mille kujunduses on valdav neorenessanslikus laadis historitsism. Arhitektuuriliselt ilmekamad on Engelhardti kavandatud hooneosad: eeskoda, osalt kahekorruseline saalikorpus ning endist valitseja- ja härrastemaja siduv kõrgete kaarakendega galerii. Enamik interjööre on kujundatud 19/20. sajandi vahetusel; tähelepandavamad on vestibüül (trepi tegi tisler M. Leesman), saal, talveaed galeriis ning peitsitud puupaneelide ja lõuendtapeetidega viimistletud endine söögituba; alles on ka üks hilisbarokne kahhelahi (umbes 1785).

Kõrvalhooneist on säilinud üksikuid.

Park (3,1 ha) on vabaplaneeringuline.

Mõisa lähedusse püstitati 1849. a. mälestusmärk tähistamaks F. G. W. Struve medridiaanikaare mõõtmisi (1,2 m kõrgune koonus kivikuubil).

Ants Hein

Eesti arhitektuur III. Üldtoimetaja V. Raam. Tln., 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee