09:55 pühapäev, 05.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedVeskid
Ehavere vesiveski
Aadress:
Kirjeldus

Asub Amme jõel, voorepealsetelt laskuvate tammealleede keskel küljega piki maanteed. Alates 17. sajandist esineb kirjalikes allikais Luua mõisale kuulunud veskikohana. 18. sajandi lõpul oli seal eraldi sae- ja viljaveski. Praegune hoonestus pärineb 19. sajandi teisest poolest. 1889. a. veski omandanud A. D. Moora ajal rajati sinna saekaater ja puutöökoda, kus kasutati osaliselt ka aurujõudu. 20. sajandi algul asendati veskiratas Saksamaalt tellitud turbiiniga. Betoonist veskitamm valmis 1930.
Traditsioonilise väliskujuga poolteisekorruseline maakividest vesiveskihoone akna- ja ukseavad on ääristatud tellistega. Veski sisustusest on alles omaette ruumis asuv ratasturbiin, suur, neljale valatud postile toetuv püülijahvatusmasin, veskikolud, trumlid, võllid. Veskilael on säilinud tatra- ja kruubijahvatusseadised. Veski töötas kuni 1960. aastate lõpuni.
Veskihoonega ühe katuse all on elamu - tellisehitis, mille maakivist soklikorrusel asusid puutöökoja seadmed. Siseruumide laed on laiadest laudadest, tubades on säilinud mõned historitsistlikud pottahjud.
Juhan Maiste
Eesti arhitektuur IV. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1999

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee