09:14 pühapäev, 05.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedTuletornid
Suurupi sihttuletorn
Kirjeldus

Suurupi sihttuletornid, ülemine Orava külas kõrgel paelaval, alumine sellest 1,2 miili kaugusel mererannal.

Ülemine torn ehitati 1760. a., sellest on algkujul säilinud kiviosa. Torni laternasuum toetub neljakorruselisele silinderjale kivitornile. Torni kõrgus maapinnast on 22 m, kiviosa kõrgus 16, 4 m, läbimõõt soklil 10 m, ülal 9 m.

Alumine torn on vanim säilinud puittuletorn Eesti rannikul, ehitatud 1859. a., ülakorrus (praegune laternaruum) aastal 1885. Torn on neljatahuline, tüvipüramiidjas ehitis, kõrgus 14,7 m.

Tornide juurde kuulusid udusireeni hooned Ninamäe neemel ja teises maailmasõjas hävinud lootsijaam koos randumissilla ja kivimuuliga.

Armas Luige

Eesti arhitektuur. Üldkoostaja V. Raam. Tallinn, 1997

Suurupi ülemine tuletorn

Suurupi tuletorn valmis 1760. aastal. Tule kõrgus merepinnast oli ligi
40 m ja torni jalamilt 16 m. 1898. a teostati torni ja vahimaja korraline kapitaalremont. Tuletorni lähedale Ninamaa neemele ehitati eraldi hoone, kuhu paigutati pneumaatiline udusireen. Samasse ehitati ka uus teenistujatemaja ning kivist kütuseait.
1944. aastal põles majakas mürsutabamusest, hävis tuleruum, kõik vahelaed ja trepid. 1951. aasta taastamisel lõpetati tuletorn raudbetoonist tehnilise korrusega ning metallkonstruktsioonis tuleruumiga. Tornile lisas see kõrgust – tuli asus nüüd maapinnst 22 m ja merepinnast 66 m kõrgusel. Tule nähtavuskaugus on 18 miili.

1998. a tehti tuletornis remont, mille käigus vahetati välja laternaruum. 2002-2003 viidi läbi fassaadi ja sokli restaureerimistööd.

Suurupi alumine tuletorn

Suurupi alumine puittuletorn ehitati 1859. a. Torni idasein oli algselt värvitud valgeks, teised seinad kollaseks. Katus oli punane. Kõrguseks merepinnast mõõdeti 18,2 meetrit ning torni jalamilt 14,3 meetrit.
1860. a paigutati tuletorni ülaossa nurkvalgusti, mis julgestas meresõitu Naissaare madaliku lõunaosa ja Vahemadala põhjaosa vahel. 1885. a remonditi torn põhjalikult ja ehitati kolmas korrus e. laternaruum, mis lisas tornile 3,5 m. Siis ehitati ka kivist kütuseait ja teenindava personali palkmaja. 1888. a uuendati laudvooder. Lõpuks kaeti teravatipulise katusega tüvipüramiid valge värviga. Sellest ajast peale tuletorni väljanägemist muudetud ei ole. 1998. a Suurupi alumine tuletorn restaureeriti. Tule nähtavuskaugus on 11 miili.

15 meetri kõrgune tuletorn on ainus töötav puittuletorn Eestis.

Mõlemad Suurupi tuletornid on praeguseks automatiseeritud ning kuuluvad kaugseire süsteemi.

Allikas: Harku valla kodulehekülgAnna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee