09:00 pühapäev, 05.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedTööstushooned
Kehra tselluloosivabriku
Kirjeldus

Kehra tselluloosivabriku tehasehooned ja asula paiknevad Jägala jõe ja raudtee vahel. Ehitatud 1937-38, arhitektid R. Koolmar, J. Ostrat, insener K. Ze(h)ren. Eesti Vabariigi üks suurejoonelisemaid sõjaeelseid tööstusehitisi nii arhitektuurilise lahenduse kui ka tööde teostamise taseme poolest (ehitusettevõte Vennad Edelbergid). Sisseseade valmistasid Soome firma Karhula OY ning Ilmarine ja Volta, turbiinid tehasest AEG. Tehasehooned on paest välisseintega, raudbetoonvahelagedega, lameda katusega, nende võimsad risttahukad moodustavad suurejoonelise ruumilise terviku.

Pääslast paremal domineerib 30 m kõrgune keeduosakond, millega liituvad tsehhid laskuvad trepina ühekorruselise kuivatusosakonna suunas. Samasuguse trepi moodustavad katlamaja ja soodaosakonna hooned. Fassaade liigendavad all kõrgete, ülespoole järjest väiksemate ristkülikukujuliste akende read.

Tehase siluetti ilmestavad katlamaja kõrge korsten ja keeduosakonna sale kaldkonveiergalerii. Tehase kõrval paikneb vana asula.

1950 ehitati juurde paberivabrik, 1957 paberkottidetsehh. Keeduosakonda laiendati silikaattellisseintega juurdeehitisega, jälgides olemasoleva hoone fassaadiliigendust.

Leo Gens

Eesti arhitektuur. Üldkoostaja V. Raam. Tallinn, 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee