10:29 pühapäev, 05.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedRaudteejaamad
Tapa raudteejaam
Kirjeldus


Tapa raudteejaam rajati Paldiski-Narva raudtee ehitamisel 1869. a. koos jaamahoonete, veetorni, lahtise reisijateplayvormi ja mitmete kõrvalhoonetega. Tapa-Tartu raudteeharu ehitamisel lisati 1876. a. depoo, remondikoda (pole säilinud) ja teine platvorm.

Jaamahoone on ebasümmeetrilise põhiplaaniga, kahe võrdse pikifassaadiga. Lääneotsas on einalauaruum, keskosas ja kahekorruselises idaotsas ooteruumid, piletikassad ja ametiruumid. Peasissepääsu rõhutab keskrisaliit, mida kroonis dekoratiivse haritornikesega peaaegu ristkülikuline, hiljem tunduvalt lihtsustatult kaarjaks ehitatud frontoon. Hoone nurgad ja keskrisaliit on jämedalt tahutud paekividest, paekarniisiga sokkel vahelduvalt tellis- ja paemüüritisest, poolkaarsillusega kõrged aknad ja uksed on rühmitatud kahe- ja kolmekaupa. Hammaslõikega peakarniisi kroonis raske paekivist rinnatis (lammutatud). Punaseid tellisseinu liigendasid heledast paksukihilisest paest tahutud vööd, aknagruppide vahelisi seinaosi paekvaadrist rustika aknaservades. Hilisemate ümberehitustega on hoone arhitektuuri tunduvalt vaesustatud.

Jaamahoonest Narva pool paikneb lakoonilistes vormides võimas kahe paagiga ja tellisseintega veetorn.

Hubert Matve

Eesti arhitektuur III. Üldtoimetaja V. Raam. Tln., 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee