10:35 pühapäev, 05.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedPostijaamad
Pikaristi postijaam
Kirjeldus


Pikaristi postijaam asub Tallinna - Narva maantee ääres, Pada orust 3 km Tallinna pool. Maanteega rööbiti paiknev peahoone on ehitatud aastail 1838-41 tüüpprojekti järgi, sarnaseid leidub ka Lätis ja Poolas. Arhitektuuriliselt kuulub ühte tüüpi Kahala, Põdruse, Varja, Jõhvi ja Voka postijaamade hoonetega.

Kivihoonele eelnes 18. - 19. sajandil puithoonestus. 19. sajandi algusest on Pikaristil teada vaid üks pikk kivihoone, kus paiknesid hobusetall, ait, tõllakuur.

Säilinud on lisaks peahoonele veel vana ja uus tall, sepikoda, ait ja kelder ümber pikliku majandushoovi, neist sepikoda kui kõige tuleohtlikum tavakohaselt kõige taga.

Peahoonet kasutati pikka aega koolimajana, 1960.-ndatest aastatest elamuna. See on ühekorruseline, madala kelpkatusega, siledate krohvitud seinapindade foonil tõuseb esile kahe paarissambaga portikus, mida kroonib kolmnurkne ehisviil. Baasideta siledad sambad toetuvad soklikõrgusele alusele ja kannavad lihtsat talastikku. Akna- ja ukseavasid ümbritsevad lamedad krohviäärised, hoone nurki rõhutab kvaaderrustika. Kõrged aknad on kuue ruuduga, välisuks tahveldatud ja valgmikuga. Peahoonet risti läbiva vahekoridori poolest sarnaneb ruumilahendus Sänna postijaama peahoonega. reisijateruume on hoone vasakus tiivas kolm; postijaamapidaja elu- ja tööruumid ning köök asuvad hoone paremas tiivas. Hoonet köeti kahhelahjudega. Vahekoja otstes paiknesid tuulekojad, tagaküljel väike väljaehitis.

Kalvi Aluve

Eesti arhitektuur III. Üldtoimetaja V. Raam. Tln., 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee