09:29 pühapäev, 05.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedKõrtsid
Koeru kõrts
Kirjeldus

Koeru kõrts

L-kujulise põhiplaaniga kahe talliga maanteekõrts Järva-Jaani - Ervita ja Paide tee ristil. Ehitas Aruküla mõis aastatel 1825-33. Samal kohal asus väike kõrts juba 18. sajandil. Tartu - Tallinna postmaantee läbiviimisel Koerust kohandati kõrtsihoone 1860. a. ka postijaamaks.

Kõrtsihoone on 18. sajandi lõpus väljakujunenud tüüpi. Hoone keskel asus mantelkortsen- köök, sellest paremale jäi suur talupoegade kõrtsituba ja vasakule saksatoad. Mantelkorstna taga olid kõrtsmiku eluruumid. Hoonel oli täiskelpkatus, katteks S-kivid. Hoone eluosa seinad olid tehtud rõhtpalkidest, sambad ja talliseinad paekivist ning krohvitud. Laed olid alt vooderdatud profileeritud laudadega kolmelauasüsteemis ja kõikides ruumides värvitud. Fassaad klassitsistlik, ulualust kannavad 13 toskaana sammast.

Kasutati pikka aega elamuna, aastatel 1960-65 kohandati sööklaks (arh. K. Aluve, kunstiajal. M. Männisalu). Rekonstrueerimisel uuendati hoone laudvooder, aknaraamid ja valgmikega nikerdatud välisuksed. ka siseruumides püüti säilitada vanalaadset miljööd toekate palklagede, paeplaatidest põrandate, seinte laudvoodri ja vanu tormilaternaid meenutavate valgustitega.

Kalvi Aluve

Eesti arhitektuur. Üldtoimetaja V. Raam. Tallinn, 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee